Corexy by adziaki

Awatar użytkownika
MosfetN
Kontaktowanie:

Re: Corexy by adziaki

Postautor: MosfetN » 26 sie 2016, 9:27

Ten temat już przerabiałem , zapewne masz e3d v6 z dyszą 0.4 mm powodem prążków i innych dziwnych artefaktów tego typu jest zbyt mała rozdzielczość układu ekstrudera . Na jeden obrót radełka przypada zbyt mało kroków co powoduje skokowe podawanie filamentu do komory która w v6 jest bardzo mała a co za tym idzie przy małej dyszy najmniejsze niedokładności są uwidaczniane na wydrukach. Rozwiązań jest kilka :
-Znalezienie stepsticka/silnika który nie będzie powodował nieliniowej ekstruzji (gładkie równomierne kroki)
-Wymiana na silnik 400 krokowy
-Zastosowanie przekładni
-Zmiana głowicy na taką w której jest większa komora która pełni rolę bufora ale wtedy są problemy z retrakcją
-Zastosowanie bowdena (tego jeszcze nie sprawdziłem ale też powinno pomóc w tej sytuacji)

Przyczyna najprawdopodobniej jest taka ,że w drukarkach nie wiem dlaczego na sile wciska się silniki 200 krokowe. Im większy microstepping do nich stosujemy tym niższy moment maja i niższa powtarzalność kroków. Np. co setny mikrokrok jest większy niż pozostałe może to wynikać z niedokładności wykonania samego silnika.Sam producent silników na przykład podaje : Step Accuracy ±5% . Dodając spory microstepping pogarszamy sprawę. Dlatego też zastosowanie silników 400 krokowych w osiach X Y E powinno być standardem . Przy tej samej rozdzielczości otrzymujemy znacznie większy moment trzymający oraz powtarzalność kroków. Wyobraźmy sobie ,że mamy ciastko o średnicy 30 mm najpierw tniemy je na 200 równomiernych kawałków , a potem każdy z tych kawałków na jeszcze 16 osobnych kawałków . Czy da się to zrobić precyzyjnie? - otóż nie i w tym tkwi problem . O ile w osiach X Y tego tak bardzo nie widać to przy precyzyjnych głowicach wszystko staje się bardzo dobrze widoczne.

Obrazek
[EN] ---> https://bytechlab.com/ |||| [PL] ---> https://bytechlab.com/pl/
Aktualne drukarki:
- RAPTOR XLS 360

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 26 sie 2016, 10:11

Hmm, ciekawa teoria.
MosfetN pisze:zapewne masz e3d v6 z dyszą 0.4 mm

Tak, dokładnie taki zestaw :)

Będę testował jednak na razie z wyższymi napięciami i różnymi stepstickami.
Jeśli nie będzie poprawy zakupię silnik 400 krokowy według Twojej sugestii :OK:

Edit:
Zwiększenie napięcia trochę pomogło, ale to jeszcze nie to:
4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 26 sie 2016, 11:11

Masz trefny stepstick na extruderze. Walczyłem z tym długo i na pewno takie symetryczne prążki to nie jest wina małej ilości kroków. Przy czwartym wymienionym stepstiku wszystko samo znikło. Testuj stepstiki z różnych partii. Jak będziesz trzymał oś wału silnika to przy sprawnym stepstiku masz delikatne równomierne kroki a przy trefnym szarpnięcia co któryś krok, silnik pracuje głośniej oraz ma większe wibracje. Nie polecam też TMC 2100 na extruder bo są problemu z retrakcją a wcale ciszej nie pracuje i jakość ekstruzji nie jest lepsza jak na sprawnym a4988. Dla potwierdzenia fotki. filetowy trafny stepstick , czerwony oceń sam.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 sie 2016, 12:51

U mnie takie symetryczne, skośne paski pojawiały się przy autolevelingu - bez niego - zero skośnych pasków :roll:

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 26 sie 2016, 13:21

Mam autoleveling i nazwałbym to nie prążkami tylko falami. Te u kolegi to wg mnie stepstick.

Awatar użytkownika
MosfetN
Kontaktowanie:

Postautor: MosfetN » 26 sie 2016, 18:46

maglo18 pisze:Masz trefny stepstick na extruderze. Walczyłem z tym długo i na pewno takie symetryczne prążki to nie jest wina małej ilości kroków. Przy czwartym wymienionym stepstiku wszystko samo znikło. Testuj stepstiki z różnych partii. Jak będziesz trzymał oś wału silnika to przy sprawnym stepstiku masz delikatne równomierne kroki a przy trefnym szarpnięcia co któryś krok, silnik pracuje głośniej oraz ma większe wibracje. Nie polecam też TMC 2100 na extruder bo są problemu z retrakcją a wcale ciszej nie pracuje i jakość ekstruzji nie jest lepsza jak na sprawnym a4988. Dla potwierdzenia fotki. filetowy trafny stepstick , czerwony oceń sam.

Czerwony wydruk na zbyt wysokiej warstwie a zdjęcie pod złym kątem aby cokolwiek oceniać :D . Wiadomo iż wyprodukowane układy scalone różnią się między sobą . Każdy tranzystor na strukturze scalonej jest inny nie idzie uzyskać takich samych parametrów w całej partii. Prawdopodobnie jedne scalaki radzą sobie z mikrokrokiem lepiej a inne gorzej. Wg. mnie źródłem problemu są silniki w których przy dużym mikrokroku niektóre mikrokroki ulegają "sklejeniu". Prawdopodobnie stosowanie mikrokroku powyżej 16 w tanich silnikach nie ma w ogóle sensu , ponieważ taki silnik fizycznie nie jest w stanie zapewnić równomierności kroków. Mikrokrok 64 , 128 oraz 256 to już totalna paranoja prawdopodobnie jest to chwyt marketingowy czy cos w tym stylu. Podsumowując im mniejszy mikrokok tym lepiej , wyższy moment oraz wyższa powtarzalność kroków. Najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie przekładni powiedzmy 2:1 na osiach XY i 3:1 na E wraz z silnikami 400 krokowymi.
[EN] ---> https://bytechlab.com/ |||| [PL] ---> https://bytechlab.com/pl/
Aktualne drukarki:
- RAPTOR XLS 360

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 27 sie 2016, 10:39

Problem rozwiązany!

Otóż okazało się, iż winny był stepstick extrudera, tak jak pisaliście :)
Zamieniłem z DRV8825 na A4988 (przy tym samym napięciu ~ 0,7 V) i oto efekt:

5.jpg

Zero skośnych prążków :)

Dzięki Panowie :Piwo: :OK:

Teraz muszę jeszcze tylko dorobić chłodzenie wydruku...

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 01 wrz 2016, 18:37

Dorobiłem w końcu chłodzenie wydruku:

01.jpg

02.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Wentylatory takie:
http://www.tme.eu/pl/details/mb40201vx- ... -000u-g99/

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 06 wrz 2016, 11:53

Mam mały problem ze ściankami na wydrukach (są jakieś takie nierówne):

Tutaj przykładowa kostka z jednym obrysem
1.jpg

2.jpg

Co zrobiłem:
- PID głowicy
- prawidłowa ilość kroków na extruderze - na zadane 100 mm pobiera 100 mm (detale trzymają wymiary w każdej osi +/- 0,1 mm)
- Próbowałem na różnych temperaturach
- Filamenty też różne (PLA i wszystkie od Spectrum) i ten sam efekt
- przyspieszenia XY 1500, jerk 20
- chłodzenie jest
- paski sprawdzone / naciągnięte

Jak dla mnie to chyba coś z temperaturą, tylko co?

Macie jeszcze jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
chemik72
Kontaktowanie:

Postautor: chemik72 » 06 wrz 2016, 12:03

A jak z "biciem" kół zębatych na silnikach :idea:
PRUSA i3 ACRYLIC-MGN/SAIZEX 3D MINI/BLIXET B40
W budowie:DRUKARKA SAIZEX3D30%/FREZARKA PROXXON MF70

Wróć do „Drukarki 3D”