D-Bot Core-XY 3D Printer Budowa

Awatar użytkownika
Marcin1415
Kontaktowanie:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer Budowa

Postautor: Marcin1415 » 05 maja 2017, 19:53

Cały czas dążę do perfekcji. Dzisiaj oglądałem moje stare wydruki z mendla 90 i powiem szczerze gdyby jej wymienić tylko śruby osi Z na trapezowe to były by to wydruki idealne. Myślę że układ kinematyki jak w mendlu i prusach jest najbardziej optymalny pod warunkiem że jest lekko w osi XY. W org prusie oś Y jest na wałeczkach 8mm, do tego stolik to tylko płytka laminatowa. Gorzej w osi X ale można dać bowden pod warunkiem zastosowania innej dobrej głowicy gdzie jest możliwość ustawienia retrakcji na poziomie 1.5mm i więcej. Niestety e3dv6 się czopuje po przekroczeniu 1mm długości retrakcji. Generalnie niezależne działanie osi XY daje większe możliwości. Tak się przyjrzałem na różnych filmikach i widzę że niema porównania do core XY pod względem prędkości. Jedyny mankament to to że stolik wozi cały wydruk ze sobą i się to wszystko chybocze. Dodatkowo montaż stolika na sprężynkach to potęguje. W org prusie stolik jest przykręcony na amen i wszelkie niedokładności są rozwiązane poprzez autoleveling.

Czy znacie jakiś fajny hotent gdzie można zastosować większą retrakcję?

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 05 maja 2017, 20:01

W e3d na bowdenie i do 2.5mm dochodzilem jak nie wiecej.

Nie mozesz zaciagnac roztopionego materialu do czesci chlodnej, a przy bowdenie to zanim pociagniesz material z samej glowicy, to najpierw rozluzniasz cisnienie z rurki ptfe.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 05 maja 2017, 20:32

Ja też przekonuję się że stare było na prawdę dobre. Dobrze spasowane, lekkie "Prusy" to jest coś co bije jakością detalu do dziś duże i ciężkie w ruchu konstrukcje.
(Chodzi o taki delikatny detal jak przetłoczenia okien na bryłach budynków - lekka drukarka sobie z tym radzi - jest czytelnie, a duża rozmywa jakby to było wrzucone do wody mydło)

Awatar użytkownika
Marcin1415
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin1415 » 05 maja 2017, 20:55

Garreth pisze:W e3d na bowdenie i do 2.5mm dochodzilem jak nie wiecej.

Nie mozesz zaciagnac roztopionego materialu do czesci chlodnej, a przy bowdenie to zanim pociagniesz material z samej glowicy, to najpierw rozluzniasz cisnienie z rurki ptfe.

Może i tak ale spróbuj wydrukować detal gdzie jest retrakcja za retrakcją np eiffel tower!? To jest prawdziwe pole walki dla hotendu i ekstrudera. Mnie się czopowało przy retrakcji powyżej 1mm. W konstrukcjach komercyjnych gdzie jest bowden są inne hotendy, tam jest dalej do strefy zimnej i dlatego ładnie drukują na bowdenie. Nie wiem jak lama jest zrobiona ale ona jest też raczej pod direct.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 05 maja 2017, 23:46

Calkowicie sie zgadzam z Toba, ze ta retrakcja to jest duzy problem, ale po wielu probach mi sie udalo uzyskac dobry efekt. W moim przypadku kluczem do sukcesu byla predkosc retrakcji, z tego co pamietam zszedlem z nia do 25. Ale teraz jak mam pelnego directa, to w zyciu bym go nie zamienil juz na bowden - retrakcji na nim w ogole nie kalibrowalem, walnalem z glowy predkosc 80, dystans 0.8, jakis maly z-hop i mam zero nitek.

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 06 maja 2017, 8:04

MosfetN pisze:
Marcin1415 pisze: Cały czas zadziwia mnie jakość druku uzyskiwana na Oryginalnej Prusie MK2 ale raczej tego nie osiągnę.

Też na początku byłem zdziwiony jakością druku z tej prusy , lecz po głębszym przeanalizowaniu zdjęć w internecie mogę szczerze powiedzieć iż, wydruki z Twojej drukarki nie są wcale gorsze - po prostu nie ma tu żadnych cudów.
Przykład ->Obrazek

Jeśli do takiej marnej jakości dążysz to nie chcę widzieć jakie masz obecnie wydruki.

Freitag
Kontaktowanie:

Postautor: Freitag » 06 maja 2017, 9:58

Przepraszam za Off-top, ale nie mogę się powstrzymać. Nie lubię eskalować jakiś kłótni ale, kol.Frog, nie znam cię ale już Cię nie lubię. Wsadź sobie w ... buty takie swoje komentarze. Dla mnie jest cudem to że w garażu przy użyciu podstawowych narzędzi i nie rujnując domowego budżetu udało mi się zrobić drukarkę. Która drukuje w 3D... i dla mnie to jest cud, drukuje wszystko co uda mi się narysować a i dla dzieciaków milion różnych bzdur. A ty zachowujesz się jak typowy troll który by tylko wszystko negatywnie komentował. Już drugi twój komentarz w takim stylu. Bardzo proszę odpuść sobie i nam wszystkim którzy się cieszą z tego co mają i próbują osiągnąć więcej.
pozdrawiam Irek

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 06 maja 2017, 10:18

Drukarka jest jaka jest. Jeśli drukuje jak widać to oznacza że lepiej nie naśladować tak słabej konstrukcji.
Zdaję sobie sprawę że są ludzie którzy wierzą że za 500 zł da się zbudować drukarkę 3d :LOL:
To będzie tylko wyrób drukarko podobny.
Nie prowadzę do kłótni ale jak ktoś pokazuje dziadowski wydruk i pisze że jest super...
Jak by się nie dało lepiej to bym nie poruszał tematu.

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 06 maja 2017, 10:39

frog pisze:Drukarka jest jaka jest. Jeśli drukuje jak widać to oznacza że lepiej nie naśladować tak słabej konstrukcji.
Zdaję sobie sprawę że są ludzie którzy wierzą że za 500 zł da się zbudować drukarkę 3d :LOL:
To będzie tylko wyrób drukarko podobny.
Nie prowadzę do kłótni ale jak ktoś pokazuje dziadowski wydruk i pisze że jest super...
Jak by się nie dało lepiej to bym nie poruszał tematu.

Frog, a tak właściwie to o co Tobie chodzi? Widziałeś porównanie wydruków z Prusy i zoltraxa? Można uzyskać jakość lepszą na taniej drukarce, wszystko zależy od konstruktora, jego dokładności i chęci, ale przede wszystkim czego potrzebuje i co drukuje. W moim przypadku robię drukarki hobbystycznie, kalibruje i sprzedaje i robię kolejną. Czyli zależy mi na bardzo dobrej jakości wydruków i do nich dążę. Kolega zrobił drukarkę dla siebie i nic Ci frog do tego jak jego drukarka drukuje. Jeżeli znajdą się naśladowcy i podążą jego tokiem myślenia to ich wybór.
Robisz drukarki idealne to sobie rób, a te chamskie komentarze zachowaj dla swoich przyjaciół o ile ich masz, bo bardzo w to wątpię.
Gratuluje koledze Marcinowi zbudowania drukarki i nie zwracaj uwagi na kretynów których pełno siedzi na forach.

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 06 maja 2017, 10:44

Drukarka do bani i nie ma czego naśladować. Sam robisz drukarki i zdajesz sobie sprawę że tanie mięso to jedzą psy.
I nie wiem po co te chamskie odzywki z Twojej strony!

Mi osobiście było by wstyd pokazywać tak marnej jakości wydruki!

Wróć do „Drukarki 3D”