Drukarka na granulat ABS (1,4m x 1m x 0,8m)

Bc_3d
Kontaktowanie:

Re: Drukarka na granulat ABS (1,4m x 1m x 0,8m)

Postautor: Bc_3d » 19 paź 2016, 21:10

Gratuluje i ja: zacięcia i rozmachu
Adam wydruki do pierwszej swojej drukarki robił w lutym 2015.
Przez niecałe dwa lata dość sporą drogę przeszedł od standardowego mendla90 po takiego kolosa.

Co do krytyki, proponuje aby ktoś kto krytykuje pokazał coś równie dobrego lub przynajmniej skończonego i działającego,

zawsze tak jest, 100 osób będzie debatować: da się, nie da się i tak na okrętkę a później znajdzie ktoś kto po prostu to zrobi.

Jeszcze raz gratuluje
Czekam na jakiś mega duży wydruk.

:OK: :OK: :OK:

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 20 paź 2016, 14:34

Krytyką nie ma się co za bardzo przejmować - bo wiadomo, że producenci filamentu nie będą na pewno bić brawo.
Co do kalorii to obiektywnie mówiąc czasem coś ciekawego można z jego wypowiedzi wyciągnąć.
A sprawy dodatkowe ( nie techniczne) dla większości nie mają znaczenia takiego jak sam ekstruder.

Na ostatnich targach w warszawie było dużo sporych gabarytowo drukarek, ale tylko na filament.
Porównując linie do produkcji filamentu z ekstruderem na granulat wiadomo, że zmniejszenie wielokrotne gabarytu przy zachowaniu funkcji użytkowych nie będzie taką łatwą sprawą.
To widać po rynku, jakiś czas temu były oferty na granulat do kupienia, teraz to są przeważnie na filament - pewnie nie wielu wierzy w powodzenie bezpośredniej ekstruzji.

Osiągnąłeś już 2 cele:
1. Budowa ekstrudera
2. Uruchomienie go (coś wypływa z dyszy)
To już sporo.
Normalnie jak coś nie wychodzi przy budowie to się kupuje taką samą rzecz gotową, działającą - można trochę to zmienić, sprawdzić czy nie narusza patentów, trochę zmienić wygląd zewnętrzny - pochwalić się własnym produktem.
Tak działa większość firm, może nie kopiuje bezpośrednio ale wzoruje się na najlepszych rozwiązaniach.
Tu jednak tak nie ma - jesteś jednym z pionierów budowy takiego bezpośredniego ekstrudera.

Było już parę rozwiązań zastosowania czegoś innego niż rolka ciągłego jednobarwnego filamentu.
Jednym z nich były patyczki po kolei wpadające do ekstrudera (możliwość łatwej zmiany koloru wydruku).
Innym była sklejarka do filamentów.
Ale to wszystko wymaga 2 etapowego przerobu materiału - jedynie ekstruzja bezpośrednia od tego uwalnia.

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 24 paź 2016, 7:19

Wspaniała maszyna :Piwo: Nie wiem czym chcesz się zająć w przyszłości, ale sam projekt spokojnie podchodzi pod prace inżynierską, a może nawet magisterską, bo jednak jest tu duża innowacyjność tylko kwestia wykonania odpowiednio obszernej dokumentacji. Oczywiście skończenie studiów a napisanie pracy to zupełnie dwa różne tematy, ale dobrze żebyś wiedział do czego może Ci się przydać ta konstrukcja w przyszłości.

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 24 paź 2016, 9:17

way pisze:Wspaniała maszyna :Piwo: Nie wiem czym chcesz się zająć w przyszłości, ale sam projekt spokojnie podchodzi pod prace inżynierską, a może nawet magisterską, bo jednak jest tu duża innowacyjność tylko kwestia wykonania odpowiednio obszernej dokumentacji. Oczywiście skończenie studiów a napisanie pracy to zupełnie dwa różne tematy, ale dobrze żebyś wiedział do czego może Ci się przydać ta konstrukcja w przyszłości.

Maszyna fajna, ale z tą "pracą magisterską" to pojechałeś.
Albo nie byłeś na studiach, albo kończyłeś jakieś "zaoczne" :LOL:.
Albo poziom teraz żenująco niski.
Fakt niezbity: drukarka zasługuje na uznanie - gratulacje. I tak trzymaj :Piwo:

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 24 paź 2016, 9:30

Rewelacja ale gdzie kostka kalibracyjna? ;)

Tomku na tym wyższym poziomie to co się robi na pracę magisterską (projekt)?

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 24 paź 2016, 11:08

Nie wiem czego TERAZ się wymaga, ale kiedyś miało być coś odkrywczego a nie odtwórczego.
Plus opis i uzasadnienie dlaczego to jest takie odkrywcze.
Tylko ja w trochę innej działce "działam". Druk 3D to dla mnie zabawa tylko.
Przy drukarce 3D spodziewałbym się też rozwiązań optymalizujących koszt przemysłowego wytworzenia, (ale to w opisie a nie koniecznie modelu) + jakiegoś rachunku kosztów/zysków.

W powyższej drukarce skala nie robi wrażenia - ot kolejny większy printer - fajny bo duży i wykonany (od niechcenia) przez młodego człowieka - to robi wrażenie (i życzę dalszych sukcesów).
Ale jakie odkrywcze rzeczy są w środku? - ekstruder na granulat - to wiemy i to się może kwalifikować na pracę inżynierską (ale może nie (?), bo nie wiemy jak działa / co tam jest w środku (albo nie doczytałem)).
A może jeszcze jakieś rzeczy związane ze sterowaniem, z mechaniką ruchu, nie wiem ... komisji ;) oceniać (i nie sam sprzęt tylko).
Za sam ekstruder dałbym magistra gdyby działał jak trzeba i był jakimś przełomem względem tego co jest na rynku + autor opisałby jakie problemy są z granulatem / ze skalą i jak je rozwiązał (w ciekawy i niebanalny sposób).

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 24 paź 2016, 14:17

Tomek pisze:Maszyna fajna, ale z tą "pracą magisterską" to pojechałeś.
Albo nie byłeś na studiach, albo kończyłeś jakieś "zaoczne" :LOL:.
Albo poziom teraz żenująco niski.

Czekałem na taką opinię i jeszcze dostałem osobisty pocisk, a nawet nie wiesz jak mam na imie :OK: Nie napisze co kończyłem ani gdzie, ale mój wydział zawsze był w top 3 w Polsce. Jeśli studiowałeś i w ogóle interesowałeś się pracami kolegów (bo zakładam, że twoje były zawsze wybitne i tam tego nie dostrzeżesz) to wiedz, że zdecydowana większość prac inżynierskich i magisterskich jest pisana z tematów zaproponowanych przez promotorów, którzy tworzą listy tematów w dziedzinach które im pasują a na przeczytanie pracy potrafią poświęcić 15minut (praktyki na uczelniach techniczne przypominam). Każdy student z inicjatywą który sam zaproponuje ciekawy temat jest na wagę złota i z dobrym promotorem, któremu się chce, bez problemu wyciągną z tego projektu magisterkę dodając jakieś szmery bajery, bo nigdzie nie napisałem, że dokładnie w tej formie nadaję się do obrony.
Nie wiem kiedy kończyłeś studia, ale masz wyraźny przerost ego- sprawdź ilu magistrów było w tym roku na studiach technicznych i ile odkrywczych rzeczy wymyślili. Studia to fabryki, kasa z ministerstwa ma się zgadzać.
Powtórzę jeszcze raz, tylko prościej- napisanie pracy dyplomowej to pikuś przy uzyskaniu absolutorium.

Tyle z mojej strony- nie będę Cię więcej karmił.

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 24 paź 2016, 17:55

Przepraszam za brak empatii... Słowo pisane nie oddaje uczuć... Mnie Twój tekst raczej rozbawił i absolutnie nie chciałem ci "dołożyć". Przepraszam :oops: .

Ja widzę komizm sytuacji w tym że Adam zrobił drukarkę (bez jakiejś napinki, bez planów, głębokich przemyśleń, tak dla sprawdzenia się po prostu), a w pochwałach mu piszesz że ma pracę magisterską w kieszeni (5-6 lat nicnierobienia?) ;) tylko musi kilka stron tekstu dopisać :LOL: .
Dużo mógłbym tu jeszcze napisać, o moim ego też 8-) ale nie to jest tematem.
Zostawmy też studia i poboczne albo przenieśmy do innego wątku... Bo jest o czym dyskutować... Ale świata/kraju nie zbawimy (niestety).

marasneo
Kontaktowanie:

Postautor: marasneo » 29 paź 2016, 14:08

Witam szanownych kolegów ;).
Przeniosłem się właśnie z Reprapowa do Was.

Głębokie słowa uznania dla autora ekstrudera, mimo, że niewiele jeszcze wiemy o jego konstrukcji - efekty są bardzo obiecujące.

Skoro koledzy zeszli na tematy akademickie... dodam, że bycie inżynierem to tak naprawdę sposób myślenia, podobnie jak bycie naukowcem. Rozwiewając wątpliwości, nawet na kierunku Fizyka Techniczna, którego III stopień pomału kończę, na Politechnice, z powodzeniem dokumentacja takiej pracy mogłaby zostać uznana jako praca magisterska; wykonując dodatkowe pomiary związane z charakterystyką ekstrudera, lepkością materiału w danej temp., czy wykonując symulację działania ekstrudera w oparciu o zjawiska fizyczne jakie podczas jego pracy zachodzą.

Koledze wróżę wielką przyszłość.

AdamJ1
Kontaktowanie:

Postautor: AdamJ1 » 29 paź 2016, 19:33

Panowie musicie jeszcze trochę poczekać. Aktualnie w drodze jest nowa dysza toczona z alu z lepszą geometrią.

Wróć do „Drukarki 3D”