Mendel90 Ikea Black Edition Upgraded

szaman89
Kontaktowanie:

Mendel90 Ikea Black Edition Upgraded

Postautor: szaman89 » 10 lis 2016, 12:09

Ostrzegam na wstępie – ściana tekstu!

Chciałbym się z wami podzielić moim pomysłem na modernizację mojego mendla90, którego zbudowałem ponad rok temu na wałkach 12 mm na ramie sprzedawanej przez kolegę syntetycznego.
Wybór padł na mendla ze względu na sztywna konstrukcję i sporo materiałów pomocniczych na forum reprapowa, które było topowe w czasie gdy powstawał mój pierwszy projekt.

Jak się okazało z czasem konstrukcja mendla nie jest idealna, zwłaszcza jeśli chodzi o modyfikację wózka x pod własne potrzeby. Głównym problemem było to że na wózku nie ma za wiele miejsca.
Potem pojawił się problem rozwarstwiania abs-u przy wyższych modelach. Do tego nie do końca satysfakcjonujące prążki poziome powodowane przez oś z. Wkurzający naciąg paska x i samo położenie paska utrudniające jakiekolwiek manewry z zastosowaniem chłodzenia wydruku.
Zacząłem się zastanawiać czy nie pójść w trochę inną konstrukcję aby poprawić rzeczy, które mnie irytują. Chodziło mi po głowie coś opartego na układzie corexy. Wstępne kalkulacje i jednak sporo tego wyszło jak na „modernizację” tego co mam. Dobra to co innego można by wymyśleć?
I wtedy przypomniałem sobie, że widziałem kiedyś prusę w stolikach „lack” z ikei, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie estetyczne. Ktoś powie, że nie liczy się estetyka a to jak drukarka drukuje. Zgadzam się, że jakość wydruków to jest ten cel, który każdy z nas chce osiągać i poprawiać ale mimo to estetyka projektu była dla mnie ważna na etapie składania mendla po raz pierwszy i ważna pozostaje cały czas bo lubię jak projekt jest schludny i „wygląda”. Mój mendel90 pierwotnie pomalowany został tanią białą farbą, która przy wielu naprawach i poprawkach po prostu wyglądała po roku tragicznie. Farba przyklejała wszystkie brudy a nawet potrafiła przyjąć na stałe moje odciski palców uwalone smarem. Przespałem się więc kilka nocy z myślą o stworzeniu mendla90 w stolikach z ikei i podjąłem decyzję: robię to! Zacząłem sobie wylistowywać rzeczy, które chcę poprawić i wyszło mi taki changelog:

- Można by zmniejszyć wagę stolika bo mdf 18 mm trochę waży. Wizyta w Liroju, 5 minut i mam docięte dwie sklejki 215mmx215mm i 12 mm grubości. Jedna w zapasie. Różnica w wadze samej podstawy stolika prawie dwukrotna. Pasuje.

- Naciąg paska y fajnie jakby był łatwy do regulowania bo oryginalny projekt mendla90 to trochę katorga. Kolega Stasiek podesłał mi kiedyś http://www.thingiverse.com/thing:108860 takie coś co już funkcjonowało u mnie w pierwotnej wersji i jest to rewelacyjna sprawa. Pasuje.

- Te nieszczęsne prążki, które były dla mnie nie do zaakceptowania. Zwłaszcza na czarnym pla i absie, które są bardzo niewdzięczne imo jeśli chodzi o jakość i zadowolenie z wydruku. No to zmiana prętów gwintowanych fi8 na śruby trapezowe 10x2 z nakrętkami sześciokątnymi długimi 20mm. Dałem tylko plamę w jednym miejscu: zapomniałem, że sprzęgła też trzeba wymienić bo przecież zmienia się fi na 10mm. Sprzęgła doszły w tym tygodniu dlatego też ruszam z „kopyta” z całym projektem. Pasuje.

- Jeżeli kupiłem te śruby trapezowe z nakrętkami to trzeba przecież je inaczej osadzić w bracketach osi x. Cały czas uczę się DesignSparka dlatego nie wyszło doskonale ale zdecydowanie wystarczająco by to dobrze funkcjonowało. Zrobiłem wpusty w dolnej części bracketów na te nakrętki i jest git. Pasuje.

- Jak już zacząłem przeprojektowywać te brackety to wpadłem na genialny pomysł – podniosę silnik x i uchwyt lewy paska osi x o 2 cm do góry, żeby ten cholerny pasek x nie przeszkadzał w końcu z montażem chłodzenia wydruku, które jest jeszcze w planach. Pasuje.

- Naciąg paska x też imo nie został przez prekursora dobrze przemyślany. Nigdy ten pasek nie był naciągnięty tak jakbym tego chciał. Jak się nie wyślizgnął sam to tryknąłem delikatnie pasek x i go luzowałem niechcący. Basta! Naciąg paska x został przeniesiony na lewy bracket w dość nietypowy sposób lecz myślę a raczej mocno wierzę, że może się to sprawdzić. Dla pewności, żeby czasem się nic tam nie skaszaniło przy naciąganiu paska dodałem śrubę przelotową pionowo żeby zabezpieczyć ewentualne problemy z pękaniem bracketa. Jedyną wątpliwością, która mnie troszkę niepokoi to marnej jakości zębatki gt2 na łożyskach które zapewne kiedyś zostaną zastąpione czymś innym dlatego też naciąg jest modułowy i nie będzie problemu z jego ewentualna wymianą. Pasuje.

- Przeprojektowane zostały uchwyty krańcówek, które zostały dostosowane do wersji optycznej – tutaj zainspirowałem się projektem „naszego” człowieka sądząc po wersji mendla na wałkach 12 mm: http://www.thingiverse.com/thing:1153813. Tak więc prawy bracket x i jeden uchwyt prowadnicy y zostały dostosowane do tego rozwiązania.

Tak wyglądają zmiany w bracketach:
Obrazek
Obrazek
- Następną bolączką był wózek x, który postanowiłem „troszkę” zmienić. Punktem odniesienia były modele niskich koszyczków autorstwa kolegi acc. Jako że projekt oparty jest na stolikach z ikei to drukarka może być przenoszona a sama kalibracja z tego powodu skaszaniona więc tym argumentuje zasadność zastosowania czujnika indukcyjnego na 8 mm. Wózek otrzymał wpust na czujnik zapomyślony z jakiegoś bliżej niepamiętanego projektu na thingiverse. Przepraszam autora – nie mogłem znaleźć akurat tego modelu który mnie zainspirował.
- I na koniec zostawiłem sobie kontrowersję mojego projektu. Jest to extruder, który potraktowałem trochę jako moje wyzwanie i samokształcenie w DesignSparku: jest to plastikowy goliat. Extruder sprawdzany był na sucho i po 6 prototypach wyszedł produkt finalny, który spełnia moje oczekiwania i powinien imo działać. Proszę nie pytać o udostępnienie modelu stl czy projektu. Model był stworzony wyłącznie na moje potrzeby i nie mam zamiaru nikomu piachu w oczy sypać dystrybuowaniem modelu goliata.
Obrazek

I to by było na tyle jeśli chodzi o changelog w obecnej chwili. Czekam na ledy rgb, cyfrowy czujnik temperatury powietrza w komorze, przełączniki i parę innych szczegółów które uzupełnia cały projekt. Do przemyślenia pozostawiam rozmieszczenie elektroniki wraz z wyświetlaczem lcd. Na sam koniec pójdzie oplexowanie konstrukcji zamykając tym samym wszystko w komorę.

Dlaczego publikuję to na obecnym etapie „produkcji”? Ponieważ wiem, że jesteście tęgie głowy i wychwycicie lub doradzicie jakieś cosie, które może pomogą, naprowadzą czy poprawią mnie w moim myśleniu.

Dawca organów:
Obrazek

Wszystkie plastiki odliczone i przygotowane do składania w całość:
Obrazek

Pierwsze przymiarki do przygotowania stolika na montaż górnej części ramy od kolegi syntetycznego. Widać jaka jest skubana uświniona.
Obrazek

Pierwsze chwile po drugim i ostatnim malowaniu części górnej ramy i stolika.
Obrazek

Tutaj już powiercony i podremelowany stolik. Brakuje jeszcze kilku dziur na wpuszczenei przewodów silników osi z, silnika y i krańcówki y.
Obrazek

A tutaj mamy cała ramę już spasowaną. Sorry za jakość zdjęć – wszystko cykane telefonem z małą ilością światła.
Obrazek

Pierwsza zamontowana część na ramie. Jupi!
Obrazek

Do przodu do przodu.
Obrazek

Na chwilę obecną.
Obrazek

Pozdrowienia dla Staśka, który na bieżąco motywuje mnie do szybkiego skończenia projektu! :D
Ostatnio zmieniony 10 lis 2016, 13:01 przez szaman89, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Re: Mendel90 Ikea Black Edition Upgraded

Postautor: Revo7 » 10 lis 2016, 12:35

Tylko ja nie widze zdjęć ? :evil:
it is what it is

stasiek
Kontaktowanie:

Postautor: stasiek » 10 lis 2016, 12:50

niem
niestety ja też nie :(

szaman89
Kontaktowanie:

Postautor: szaman89 » 10 lis 2016, 13:02

Revo7 pisze:Tylko ja nie widze zdjęć ? :evil:

stasiek pisze:niem
niestety ja też nie :(

Poprawione, powinno być już ok.

stasiek
Kontaktowanie:

Postautor: stasiek » 10 lis 2016, 13:03

teaz piknie widać :)

Awatar użytkownika
lukasz.szuman
Kontaktowanie:

Postautor: lukasz.szuman » 10 lis 2016, 18:54

Wieczorowy update:
Obrazek

Awatar użytkownika
way
Kontaktowanie:

Postautor: way » 11 lis 2016, 20:16

Nie boisz się że zaraz wszystkie części przykręcone do stolika dostaną luzy? Bo te stoliki (co widać na twoich zdjęciach) są dosłownie papierowe. Jestem w stanie sobie wyobrazic jak drukarka ze stolikiem tańczą po całym pokoju- że względu na wagę stolika.

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 11 lis 2016, 20:17

Odpalałeś już może oś Y? Mam taki stolik POD drukarką i skubaniec tylko uwydatnił dźwięk pracującej drukarki. Ciekaw jestem jak będzie u Ciebie w przypadku użycia go jako ramy.

szaman89
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Mendel90 Ikea Black Edition Upgraded

Postautor: szaman89 » 12 lis 2016, 7:08

way pisze:Nie boisz się że zaraz wszystkie części przykręcone do stolika dostaną luzy? Bo te stoliki (co widać na twoich zdjęciach) są dosłownie papierowe. Jestem w stanie sobie wyobrazic jak drukarka ze stolikiem tańczą po całym pokoju- że względu na wagę stolika.

Na górnej i dolnej części blatu są płyty 4 mm więc nie do końca sam papier. Jeżeli miałby powstać gdzieś luz to tylko na naciągu paska y bo przykrecony jest jedną śrubą. Oczywiście mój tok myślenia może być błędny i jeżeli pojawią się luzy to zawsze można zmienić blat na solidny kawał drewna. Do tego co jest teraz dojdzie jeszcze troche rzeczy co podniesie cała wagę drukarki. Miałem gdzieś takie fajne gąbki antypoślizgowe i jak je znajdę to zastosuje na nóżki drukarki.

Printed4U pisze:Odpalałeś już może oś Y? Mam taki stolik POD drukarką i skubaniec tylko uwydatnił dźwięk pracującej drukarki. Ciekaw jestem jak będzie u Ciebie w przypadku użycia go jako ramy.

Uruchomienie drukarki planuje dopiero jakoś w przyszłym tygodniu bo weekend mam zawalony. Na pewno zamieszczę filmik jak to będzie pracować. Tutaj nie chce prorokować bo sam jestem tego ciekaw. Na ''sucho'' bez paska poruszanie stolikiem jak na moje ucho nie odbiegalo dużo od pracy jaką oś Y wykonywała na starej ramie.

stasiek
Kontaktowanie:

Postautor: stasiek » 12 lis 2016, 10:46

oj tam zawalony - rób i tyle ;)

Wróć do „Drukarki 3D”