Magic3d - moja konstrukcja.

MagicMarcus
Kontaktowanie:

Magic3d - moja konstrukcja.

Postautor: MagicMarcus » 07 gru 2016, 6:52

Po dniach druku 3d zachorowałem na drukarkę z ruchomym stołem w osi Z, z ramą z profili aluminiowych.
Dużo jest ciekawych projektów ale postanowiłem wymodzić autorską konstrukcję :OK: :D .
Projekt prawie skończony. Pozostało zaprojektować plastiki do mocowania ramy, silników, itp.
Biję się tylko z myślami czy by nie wywalić wałka napędzającego oś Y i zrobić corexy.
Wszystkie osie oparte są o prowadnice liniowe Igus'a z regulacją luzu. Pole robocze 300x300x300, wymiary drukarki 540x540x700.
Bardzo proszę o uwagi co do konstrukcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Re: Magic3d - moja konstrukcja.

Postautor: Printed4U » 07 gru 2016, 7:52

Wydaje mi się, że wydasz o wiele więcej pieniędzy na liniały od igusa niż na nawet chińskie al'a hiwiny. Corexy jak najbardziej :OK: ale nie na igusach

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 07 gru 2016, 8:31

Potwierdzam!
Nie ładuj Igusów na wszystkie osie.
Ten zestaw z kasacją luzu nie wyeliminuje wszystkich luzów z racji tego, że jest to przesuw ślizgowy, a nie toczny.
Wózki ślizgowe muszą pracować z luzem, inaczej nie jest możliwy poślizg.
Potrzebujesz większej precyzji, więc musisz rozważyć zestawy Hiwina lub podobne (choćby od Printed4U - polecam).
Wiadomo, że trzeba je wtedy smarować i przestaje to być czyste, ciche i bezobsługowe, ale coś za coś :OK:

MagicMarcus
Kontaktowanie:

Postautor: MagicMarcus » 07 gru 2016, 9:11

Printed4U pisze:Wydaje mi się, że wydasz o wiele więcej pieniędzy na liniały od igusa niż na nawet chińskie al'a hiwiny.

Prowadzę rozmowy z firmą Igus w ramach ich programu YES - Young Engineers Support więc koszty będą znikome.
Corexy jak najbardziej :OK: ale nie na igusach

Dlaczego? Za słabe silniki, za długie paski, za duże opory?
Ten zestaw z kasacją luzu nie wyeliminuje wszystkich luzów z racji tego, że jest to przesuw ślizgowy, a nie toczny.
Wózki ślizgowe muszą pracować z luzem, inaczej nie jest możliwy poślizg.

Robiłem testy z szyną i wózkami z kompensacją luzu Igusa i obserwując pracę, wg mnie wszystko było tak jak trzeba.
Mam też łożyska liniowe Igusa zamontowane w Mendel90 i tam nie ma luzu, a działa znakomicie.
Powyższym sugerowałem się projektując drukarkę.

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 07 gru 2016, 9:29

MagicMarcus pisze:Robiłem testy z szyną i wózkami z kompensacją luzu Igusa i obserwując pracę, wg mnie wszystko było tak jak trzeba.

Co to za testy dokładnie robiłeś? Jak sprawdzałeś sztywność takiego zestawu?
MagicMarcus pisze:Mam też łożyska liniowe Igusa zamontowane w Mendel90 i tam nie ma luzu, a działa znakomicie.

Jeśli znajduje się on na osi Y i jest szeroko rozstawiony to tu będzie dobrze :OK:
Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i uprzedzam tylko, że prędzej czy później wymienisz je na hiwiny ;)

MagicMarcus
Kontaktowanie:

Postautor: MagicMarcus » 07 gru 2016, 10:33

Zaprojektowałem mocowania i wymieniłem wałki w osi X na szynę Igusa. Do tego wymieniłem głowicę na wersję bowden. Działało elegancko.

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 07 gru 2016, 10:36

Sam osobiście dużo testowałem igusy, nie tylko szyny ale również tulejki jako zamiennik łożyska i wiele innych rozwiązań z ich polimerem i jak kolega wyżej wytłumaczył, jest to system ślizgowy bez luzu nie ma praw to się prawidłowo - płynnie poruszać. Lekkie ściśnięcie daje lepsze rezultaty bo są faktycznie mniejsze luzy jednak używanie igusów w corexy czy hbot'e gdzie wózki powinny być w miarę sztywne i każde luzy będą uwydatniane na wydruku w postaci echa i nierównych warstw to błąd.
Jeśli dostaniesz komponenty za część ceny i wierzysz w to że się sprawdzą, testuj buduj - nie słuchaj co ludzie radzą - może po prostu potrzebujesz uczyć się na własnych błędach.
Stricte w cenie igusów( po cenie katalogowej) na taką drukarkę kupisz chińskie hiwiny, którym igusowy system pod względem luzów nie dorasta do pięt. I tyle w temacie (tematów z igusami jest już kilka na forum).
Powodzenia.

EDIT:

MagicMarcus pisze:

Zaprojektowałem mocowania i wymieniłem wałki w osi X na szynę Igusa. Do tego wymieniłem głowicę na wersję bowden. Działało elegancko.

Teraz pomyśl i zastanów się w ilu płaszczyznach luzy zostały skasowane i czy to w tych płaszczyznach pracuje oś?
Ostatnio zmieniony 07 gru 2016, 12:42 przez Printed4U, łącznie zmieniany 1 raz.

MagicMarcus
Kontaktowanie:

Postautor: MagicMarcus » 07 gru 2016, 10:48

testuj buduj - nie słuchaj co ludzie radzą - może po prostu potrzebujesz uczyć się na własnych błędach.

Będę się uczył na waszych błędach i spostrzeżeniach :OK:
No dobra, w takim razie zostawiam Igusy w osi Z, a do osi X i Y szukam zamiennika.

Awatar użytkownika
virgin71
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 07 gru 2016, 20:33

Potwierdzam, na igusach są za duże luzy i strasznie biją.

MagicMarcus
Kontaktowanie:

Postautor: MagicMarcus » 08 gru 2016, 10:59

virgin71 pisze:Potwierdzam, na igusach są za duże luzy i strasznie biją.

Już tak z czystej ciekawości: luzy są też na tych regulowanych?

Wróć do „Drukarki 3D”