Wybór projektu drukarki

Amadi
Kontaktowanie:

Wybór projektu drukarki

Postautor: Amadi » 05 sty 2017, 12:02

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Jestem dość początkowym drukarzem, aczkolwiek pracowitym i niezwykle zainteresowanym technologią. Od jakiegoś czasu posiadam swoją drukarkę - MonkeyFab Prime3D. Chciałbym jednak teraz zbudować własną. Czytałem forum i zaciekawił mnie ten projekt:
http://www.thingiverse.com/thing:811271
Został on użyty przez kolegę Marcina1415:
viewtopic.php?f=87&t=44
Ciężko mi określić czy wpasuję się on w moje wymagania projektowe. Niewątpliwie projekt zyskuję duży plus za rozwiniętą dokumentację.
Moje założenia projektowe są następujące:
- Potrzebuję dokładnego BOMu, na początku wolałbym nie bawić się w modyfikacje, docelowo chciałbym się tym zająć mając już drukującą drukarkę.
- Po kalibracji oraz poprawkach chciałbym aby druki nie były gorsze od tych możliwych na Prime3D.
- Nie chciałbym aby cena części była większa niż 2.5k. Oczywiście biorę pod uwagę fakt że podczas konstruowania jakiś element może być nieodpowiedni i będzie trzeba go wymienić na nowy. Dodatkowo jeśli będzie trzeba dołożyć trochę kasy pod warunkiem że znacząco to poprawi projekt to myślę że bym się na to zdecydował.
- Potrzebuję gotowego projektu jeśli chodzi o ramę, może być zarówno tworzona z płaskowników aluminiowych jak i z wycinanej blachy itp. Nie jest to warunek konieczny, gdyż sam mogę zaprojektować ramę, jednak wolałbym coś sprawdzonego.
- Chciałbym aby pole robocze nie było mniejsze niż 200x200x200 (najlepiej większe).
- Chciałbym aby drukarka miała obudowę albo była przystosowana do zaprojektowania jej w przyszłości (druki z ABS).
Proszę o pomoc i porady w wyborze. Kiedy zdecyduję się na konkretny model zabiorę się za zamawianie części. Pewnie pojawią się jakieś problemy (na to liczę gdyż człowiek rozwiązując najwięcej się uczy) podczas składania urządzenia i zadam jeszcze jakieś pytania, być może dla większości trywialne, ale jak wcześniej wspomniałem jestem dość początkujący w druku 3d wiec proszę o wyrozumiałość :D.

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Re: Wybór projektu drukarki

Postautor: Printed4U » 05 sty 2017, 12:23

Wydaje mi się ze X3D XL powinna sprawdzić się u Ciebie, jesli sie postarasz to w kwocie 2tysiecy zbudujesz na dobrej jakości komponentach (alumniowe elementy syntetyczny juz projektuje) i do projektujesz obudowę z plexi na górna część, pozamykasz dookola. Warto by było domajstriwac autoleveling :OK:

Jest wiele innych projektów na necie, musisz siąść i pooglądać bo to Ty będziesz użytkownikiem to Tobie ma odpowiadać konstrukcja. Zazwyczaj budowa drugiej drukarki jest w celu wyeliminowania błędów konstrukcyjnych poprawienie ergonomi czy jakości wydruków.

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 05 sty 2017, 13:02

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Czy uważasz że ten BOM jest ok żeby się na nim wzorować? (oczywiście zastanowię się nad wyborem elementów, bardziej mam tu na myśli spis tutaj):
http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=60&t=1997
O jakich elementach aluminiowych mówisz? Myślałem że syntetyczny robi tylko ramy, myślę także nad wykorzystaniem tej:
http://www.byq3d.eu/index.php?id_produc ... &id_lang=7
Jednak nie wiem jak z jej sztywnością i czy nie lepiej byłoby wykonać ramy z ciętych blach stalowych albo z elementów aluminiowych, coś takiego:
http://www.thingiverse.com/thing:1001065/#comments

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 05 sty 2017, 13:16

Kolega mówi o tym : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=853

Syntetyczny projektuje elementy aluminiowe które śmiało w X3D powinny pasować.

Również skłaniałbym sie do X3D XL - bardzo dobra konstrukcja do nauki i wydruki również na wysokim poziomie jesli się przyłozysz.

Temat który podałeś jest tematem Autora i projektanta X3D - wiec spokojnie mozesz sie na nim wzorować. Co do drukarki ma ona już sposo wariacji i różnych modyfikacji, ale ogólna koncepcja sie nie zmienia znacznie i temat aktualny. Ludzie chętnie służa pomocą :) dobra i zgrana społeczność :Piwo:
it is what it is

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 05 sty 2017, 13:41

Ogólnie jeśli chodzi o d-bot powiem szczerze, że łączenie aluminium plastikami już przerabiałem i wiem, że nie jest to dobre ani sztywne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o X3D's budowałem ową drukarkę ale nie dokończyłem projektu ze względu na nowy projekt i fanty po niedkończonym projekcie wystawiłem tutaj na sprzedaż w dziale giełda.

Artu sprzedaje tutaj obudowę nową: viewtopic.php?f=34&t=874
Obudowa nawet odkupiona odemnie :LOL:

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 05 sty 2017, 14:30

W takim razie czy wie ktoś jak wygląda sztywność ramy wykonanej z MDF? Np. tej Syntetycznego.
Znalazłem pliki .dxf ramy w częściach, więc teoretycznie mógłbym ją wykonać ze stali. Na pewno wyjdzie drożej i więcej z tym roboty a nie wiem czy jest sens.
@Revo7 Syntetyczny powiedział że cena elementów wyjdzie około 560zł. Biorąc pod uwagę mój budżet to trochę dużo na początek (nie wykluczam wymiany w przyszłości). Taniej wyjdzie wydrukować je z? PET (Nie mam komory grzewczej do ABS).
@Printed4U niedługo powinienem wybrać co chce budować i wtedy zajmę się szukaniem elementów, możliwe że coś od Ciebie zamówię jeśli zostanie :D

Awatar użytkownika
Printed4U
Kontaktowanie:

Postautor: Printed4U » 05 sty 2017, 14:35

MDF 10mm w X3D w konstrukcji sześciennej ma wystarczającą szytwność a nawet zaryzykował bym, że aż nadto. Jak coś to zapraszam :OK:
Pod stal musiałbyś sobie pliki pomodofikować bo chyba nie chciałeś tego ciąć ze stali 10mm :D

stasiek
Kontaktowanie:

Postautor: stasiek » 05 sty 2017, 14:40

Jak idziesz w X3D to Artu chyba sprzedzaje swój projekt
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=34&t=874

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 05 sty 2017, 15:17

@stasiek
Wiedziałem już przed napisaniem pierwszego posta że Artur sprzedaję te ramę :) ale dziękuję za wskazówkę, doceniam!
@Printed4U
Wygląda na to że skoro dysponuję ona taką sztywnością to nie ma co ładować kasy i czasu w metalową. Nie zależy mi na wyglądzie i bajerach, tylko funkcjonalności.

Syntetyczny jak wcześniej powiedziałem sprzedaję części z alu za ~580zł. Z czystej ciekawości wiecie może ile kosztują plastiki? (obiło mi się o uszy (raczej oczy) że 300zł, ale nie jestem pewien). Prawdopodobnie wydrukuje je na swoim Primie. Jaki materiał polecicie? PET? Wiem że ma sztywność na poziomie pomiędzy PLA a ABS, ale czytałem że lubi pękać więc nie jestem pewien czy się nada. Mogę także spróbować wydrukować je z ABS na Primie w prowizorycznej komorze (Karton, Plexi, Poliwęglan?) jednak nie wiem czy to jest dobry pomysł. PLA raczej odpada bo w docelowo chce zamknąć drukarkę więc wystąpią temperatury, które uplastycznią PLA.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 05 sty 2017, 15:56

Takie małe elementy jakie są w X3D nie pękają przy wydruku z ABS-u. Trzeba tylko zadbać, aby nie było przeciągów i skoków temperatury "środowiska" :OK:
Jak byś się decydował na tą drukarkę, to od razu polecam upgrade:
Extruder MK8 Corexy X3D (mam wydrukowany :mrgreen:)
Corexy X3D XL bed support bearings fi 12mm
Left and right cariage Corexy X3D
X3D more stable motor mount (też chyba mam :roll:)
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Wróć do „Drukarki 3D”