Wybór projektu drukarki

Amadi
Kontaktowanie:

Re: Wybór projektu drukarki

Postautor: Amadi » 10 sty 2017, 8:38

@Picapau
Jeśli chodzi o forum to nie problem, jestem w trakcie czytania. Co do wałków fi12 jeszcze nie doczytałem info na ten temat, rozumiem że modyfikacja polega tylko na powiększeniu otworów w elementach drukowanych i obudowie? Plastiki nie są raczej problemem ponieważ dysponuję działającą drukarką i zapasem różnych filamentów. Tak czy siak będę czekać na przesyłki komponentów więc w tym czasie spokojnie powinienem wydrukować elementu drukowane. O autolevelingu także muszę doczytać. Co masz na myśli mówiąc o 24V, powołując się na temat Lume? Jeśli chodzi o Ultimakera to jeszcze nie wiem co zrobię, na razie jestem na fazie zbierania inforacji. Na te chwilę najwięcej informacji znalazłem o drukarce X3D, dodatkowo sporo użytkowników ją polecało. Ogólnie docelowo jak mówiłem drukarka ma drukować na podobnym poziomie jak moja obecna (Prime3D z Monkeyfab), dodatkowo ma być przystosowana do modyfikacji polegającej na zamknięciu komory (wydruki z ABS). Czemu Ultimaker miałby być lepszy od X3D XL?
@Artu
W tej zmodyfikowanej obudowie silniki oraz ekstruder nie "wystają poza górną płaszczyznę?

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 10 sty 2017, 8:48

Co do 24V to na pewno chodzi i dobranie elektroniki zasilacza oraz elementów grzejnych aby wszystko działało na 24V. Mam taką instalacje i polecam.

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 10 sty 2017, 9:37

Amadi pisze:@Artu
W tej zmodyfikowanej obudowie silniki oraz ekstruder nie "wystają poza górną płaszczyznę?

Traktuje ten "projekt" jako koncepcję dla własnej konstrukcji.
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 10 sty 2017, 9:41

Dobierając elektronikę chciałem opierać się o listę dostępnej na rtrucku. Widzę że jest tam kilka elementów działających na 12V m.in. wentylatory czy rezystory grzejne dla stołu. W czym jest problem z użyciem takich komponentów?
Jeśli miałbym dobrać elementy działające pod 24V musiałbym zmienić koncepcję elektroniki? (Standardowo Ramps1.4+2560). Nie ogarniałem jeszcze schematu płytki i jakie ma we/wy.
Edit1. @Artu w jakim celu robisz te modyfikację? Dla funu, czy widzisz jakieś plusy? Zastanawiam się czy teoretycznie trzeba zadbać o zamknięcie górnej płaszczyzny. Nie wiem czy zamknięcie ścian bocznych nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed amplitudą temperatur (głównie przeciągi). Ewentualnie można dorobić elementy powiększające ściany boczne, tak aby zrobić "sufit". Btw gdzieś widziałem kopuły z Plexi które możliwe że będą odpowiednie.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 10 sty 2017, 15:48

Najprościej jest wybrać elektronikę która wspiera takie zabawy na 24V natywnie. Z 8 bitowych możesz na przykład zaopatrzyć się w RUMBĘ, posiada ona regulator napięcia do 12V i 5V, na płytce ma wystawione piny +12V, ale także kilka z wyjść PWM ma ustawialną zworkę czy mają wystawiać zasilanie 24V (zakładając podpięcie rumby pod 24V, jak mniej to mniej) czy 12V, także masz nawet wybór czy nie dać wentylków 24V :)

Oczywiście już istnieją elektroniki 32 bitowe. Do Krzyśka możesz się odezwać czy ma jeszcze jakieś sztuki genialnego due3dom (pełne lub mini, w zależności od potrzebnej ilości silników. Rozwiązanie droższe od 8bitowców, ale bardziej przyszłościowe. Do due3dom będziesz potrzebować jeszcze płytkę arduino due dodatkowo. Na due3dom również jest przetwornica do 12V, także zasilanie wentylatorów nie stanowi problemu.

Poza tym jeszcze sporo kilka innych elektronik na rynku wartych uwagi, ale wypowiadam się na temat tego z czym ja mam doświadczenie:)

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 10 sty 2017, 17:56

Tylko ciągle nie otrzymałem odpowiedzi czemu celować w 24V a nie 12V (myślałem nad standardowym zestawem Ramps1.4+Arudino ---> część elementów pod 12V). Na razie 32 bitowa elektronika nie jest mi potrzebna, nie chce dodatkowych "bajerów" typu: łączenie przez wifi, jakiś wypaśony wyświetlacz itp. Z tego co wiem do zwykłej drukarki kartezjańskiej 8 bitówka powinna spokojnie wystarczyć.
Proszę o wytłumaczenie czemu 24V a nie 12V.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 10 sty 2017, 18:12

Amadi pisze:Tylko ciągle nie otrzymałem odpowiedzi czemu celować w 24V a nie 12V (myślałem nad standardowym zestawem Ramps1.4+Arudino ---> część elementów pod 12V). Na razie 32 bitowa elektronika nie jest mi potrzebna, nie chce dodatkowych "bajerów" typu: łączenie przez wifi, jakiś wypaśony wyświetlacz itp. Z tego co wiem do zwykłej drukarki kartezjańskiej 8 bitówka powinna spokojnie wystarczyć.
Proszę o wytłumaczenie czemu 24V a nie 12V.

1. Mniejsze prądy płynące przez kable i wtyczki do stołu, przekłada się to też na szybsze nagrzewanie stołu przy tych samych lub nawet niższych średnicach kabli.
2. Mocniejsze silniki - nie jestem w stanie wytłumaczyć dokładnie o co chodzi, ale zdaje się, że na 24V cewki w silniku szybciej się magnetyzują.
3. Cichsza praca silników.

32 bity to nie są tylko bajery,( ba, na due i tak używam octoprinta na raspberry do drukowania) ale też większe szybkości druku. Dodatkowo due3dom jest świetnie wykonana, w przeciwieństwie do rampsa z niskoprądowymi wtyczkami. http://reprap.org/wiki/Step_rates tutaj masz na przykład porównanie jakie teoretyczne prędkości można uzyskać przy jakiej dokładności silników na której elektronice. Oczywiście na najpopularniejszym zestawie silników 200 krokowych przy 1/16 mikrokroku to 8 bitowiec jest aż nad to (chyba, że szybko kręcisz enkoderem na wyświetlaczu, bo wtedy drukarka dostaje czkawki:) ), ale już używanie mikrokroku 1/32 albo silników 400krokowych stanowi mocne wyzwanie dla 8 bitów.

Amadi
Kontaktowanie:

Postautor: Amadi » 10 sty 2017, 20:21

@Garreth
1. Faktycznie jest to logiczne, jednak czy czas nagrzewania się stołu z rezystorami pod 12V jest naprawdę o tyle dłuższe?
2. Nie wiem czy w takiej drukarce potrzebuję mocniejsze silniki, zwykłe NEMA17 z momentem 0,55Nm powinny chodzić.
3. Nie zależy mi na cichszej pracy, nie będę drukarki trzymać w mieszkaniu :P

Nie jestem pewien, ale wydaję mi się że Sławek na rtruck.pl mówił o odpalaniu silników z 1/32 kroku na 8-bitówce.
Wiadomo 32 jest lepsze niż 8, jednak cena rośnie sporo w górę. Nawet zwykła Rumba (24V) na ali jest dużo droższa niż zestaw 12V Ramps+arduino+stepsticki+lcd. Jako że będzie to pierwsza drukarka złożona przeze mnie wolałbym nie wydawać aż tyle kasy (jak mówiłem 2k, może troszkę więcej). Kiedy poznam dokładniej budowę i zagłębie się w temat mam w planie zrobić coś bardziej zmodyfikowanego czy oryginalnego. Tak jak pisałem, założenia są proste:
- obszar roboczy minimum 20x20x20
- jakość nie gorsza niż na Prime3D
- przystosowanie do zabudowy pod druki z ABS
Czy ma ktoś jeszcze jakieś sugestie/porady?
Wszystkim oczywiście dziękuję za odpowiedzi! :Piwo: :Piwo:

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 10 sty 2017, 20:40

Nie rozpatruję kwestii budżetu, tylko daję alternatywy do przemyślenia:) Zbytnie oszczędności często się kończą przepłaceniem dwa razy, poza tym na pewnych sprawach przyoszczędzić się nie da.
Ja zaczynałem od Ramps na chińskim arduino i 12V, kaplica , bo arduino miałem na spodzie drukarki (tak, tak, w takich kicie, który myślałem, że będzie spełniał marzenia, tak sobie autor pomyślał:) ) - stół, klasyczny mk2b grzał mi się do 90* w 20 minut, wgrywanie softu w arduino, to za każdym razem wiązało się z koniecznością wciśnięcia przycisku reset w odpowiednim momencie wgrywania, bo konwerter usb->serial nie resetował arduino. Kostkę od grzania stołu ułamałem, bo chciałem dokręcić kabel 2.5mm^2 tak aby nie wypadał. Z drugiej strony ramps, drukuje, nie można powiedzieć, że nie. Jest to chyba dalej najpopularniejsza elektronika w domowych i przydomowych drukarkach 3d właśnie ze względu na cenę i tzw. "paaanie, jakoś to będzie" :) Aha, na przelotce do wyświetlacza miałem zwarcia, na szczęście nie spaliły płytki tylko wyświetlacz nie działał, ale mógł być dym:)

Do rampsa kupiłem oryginalne arduino - koniec problemów z wgrywaniem softu oraz z próbowaniem 10 wersji sterownika aby była płytka widoczna.

Potem na alledrogo dorwałem rumbę za 70-80zł, ponoć nieużywaną, do zestawu zasilacz kupiłem 24V 360W i tu już była moc. Kosteczki zasilające mogłyby być większe, bo w dalszym ciągu były zbyt małe, ale jakoś nie udało mi się żadnej uwalić. Kręcenie enkoderem powodowało czkawkę drukaki, ale to już szczegół. No ale zostałem z kurzącym się rampsem z uwaloną wtyczką oraz klonem arduino, na którego nie mam pomysłów:)

No i potem Krzychu zrobił due3dom mini :D

Kasa leciała na każdym etapie, bo był po prostu niedosyt. Rumba akurat mi się przydaje pod testowanie różnych kawałków kodu, także na ten zakup nie narzekam, ale też mnie dużo nie kosztował, ale co wydałem to się kurzy w pudle albo w śmietniku:)

Awatar użytkownika
picapau
Kontaktowanie:

Postautor: picapau » 10 sty 2017, 21:31

Nie wiem czemu tak sie bronisz przed 24V zasilaczem, jedyne co potrzebujesz zrobic to zamiast zamawiac glowice 12V to zamowic 24V. W rampsie jedynie bezpiecznik na samochodowy bo obecnie nawet najtansze chinskie rampsy maja reszte elementow na 35V a nie 16V jak kiedys. Skoro halas to tez nie problem to mniejszy wybor wiatrakow na 24V nie robi roznicy. Rezystory to chyba tez nie problem, wiec?
Garreth podal kilka istotnych zalet przejscia, ja dodam od siebie, ze mam troche wiekszy komfort psychiczny. Nauczylem sie ponad 3 lata temu, ze 12V i Ramps to zlo:
http://www.mojreprap.pl/viewtopic.php?p=21618#p21618
I jeszcze drobna uwaga, wtedy nie mialem chinskiego rampsa tylko zlozony z grupowego zamowienia w krakowskim hakerspejsie. Czyli plytki robione w Polsce a elementy zamawiane z TME, to nie byla najtansza chinszczyzna.
Zrobisz jak uważasz, albo bedzie dzialac albo spali ci sie troche elektroniki albo mosfet bedzie sie samo rozlutowywac z plytki :LOL:
X3D XS|TMC2100|24V

Wróć do „Drukarki 3D”