Velleman K8200 MODERNIZACJA PODZESPOLOW Pomocy

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
robek25
Kontaktowanie:

Re: Velleman K8200 MODERNIZACJA PODZESPOLOW Pomocy

Postautor: robek25 » 25 gru 2017, 22:49

Printed4U pisze:Nie obraź się ale zadajesz za proste pytania. Nikt nie będzie Cie prowadził za rączkę jak dziecko we mgle po podstawowych czynnościach. Nie po to dużo osób traci czas pisząc tutoriale i poradniki żeby teraz jeszcze ktoś Ci indywidualnie pisał co i jak. Zadaj konkretne pytania pokaż z czym masz problem. Wtedy napewno znajdzie się chętny aby Ci pomóc. I tak jak Krzysiek napisał troszku zbastuj, nie Ty jesteś dla nas a my dla Ciebie w tym przypadku. Pokory i wytrwałości a będzie do przodu :)

zadalem konkretne pytania :
pytalem co kupic co tu zrobilem nie tak - po to chyba jest forum aby pomoglo ludzia jak ja np.
pozniej zapytalem co wgrac i w jaki sposob. co tu zrobilem nie tak ???
zapytalem jakich sterownikow do silnikow uzyc. oczekiwalem poprostu prostej odpowiedzi: kup ta plyte z tym lcd bo jest dobra . kompatybilna daje duzo mozliwosci i tp. to na poczatek. zamawiam kupuje przychodzi paczka skladam sprzet do kupy i zadsje nastepne pytania. mysle ze kilka przykladow co i jak to nie jest ciaganie za raczke przez mgle. nie chce byc nie mily w zadnym wypadku ale przeczyzaj wszystko od poczatku i sam stwierdz...
natomiast w dalszym ciagu nie rozumiem z czego mam zbastowac. co ja komu zrobilem ze zadaje pytania bo niewiem czy nie rozumiem czy przez to ze nie popatrzylem i wyslalem dwa wyrazy z duzej litery krzyczac uzyl bym wykrzyknika.
ludzie pisza ok cieszy mnie to ze chca podzielic sie wiedza. to wazne, pomocne.
ale ja nie zabiore komus polowy zycia tylko kilka minut.
kazdy kiedys zaczynal i mial podobny problem.
zawsze idzie sie dogadac :Piwo:

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 25 gru 2017, 23:06

robek25 pisze:nastepne pytanie gdzie szukac tych stron www

go.gle to na dzień dzisiejszy potężne narzędzie tylko trzeba umiejętnie zapytać
przykładowa strona konfiguratora TU na belce sa poszczególne karty w których wypełniasz parametry miedzy innymi (rodzaj użytej płytki, typ drukarki cartesian-delta-corexy, kroki/kierunek silnika itd. ) na końcu pobierasz wsad i wgrywasz przez Arduino IDE. Przejrzy ten konfigurator.... jeśli będzie wszystko jasne to będzie znaczyło że możemy dalej dyskutować, jest wiele pracy przed Tobą....hymmm :roll: kolejny przykład, klony płytek potrzebują innych sterowników które pozwolą na wgranie wsadu, ustawienie ver. na stepstiku ...można by wymieniać jeszcze dłuuuugo.

@Printed4U ma racje, ciśnienie to zły doradca, wymieniasz w zakupach moduły wifi-bluetooth to bardziej skomplikowana tematyka
kup co pisze
rok666 pisze:Jeśli to ma być najtańsza opcja to ramps 1.5 + mega + lv8729 lub 4988. Jeśli coś bardziej wypaśnego to arduino due + due3dom + tmc2130.

plus wyświetlacz z czytnikiem kart pamięci, do Velmana wystarczy tania opcja i będziesz zadowolony, Delta/Corexy to układy bardziej wymagające i 32bity to wybór standardowy.

tu jest wszystko wyszczególnione do najtańszej opcji
Obrazek
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 25 gru 2017, 23:19

Ja Ci jedynie mogę coś napisać w sprawie elektroniki...
Rumba to właściwie Ramps + Arduino Mega na jednej płycie. Jej zaletą jest to że płyta jest płaska (a nie kloc-kanapla rampsa z arduino) oraz ma lepszy zasilacz 5V, który na Arduino często pada jak ma zasilać wyświetlacz LCD (ale to da się poprawić i potem już działa). Jeśli wybierzesz Rumbę to unikaj płyt sygnowanych jako "Biqu", bo one często są wadliwe. Cała reszta to praktycznie to samo, z tym że Rumba ma więcej wyjść na dodatki, bo w standardzie są 3 głowice i 2 wentylatory. Czyłi łatwiej jest podłączyć wiadro wentylatorów czy oświetlenie. Do Rampsa trzeba dorabiać dodatkowe moduły wykonawcze dla sterowanych wentylatorów czy światełek.
Co do oprogramowania, to jak kto woli, jedni lubią Marlina, inni Repetiera. Oba rąbią praktycznie to samo, i mają podobne możliwości. Ja wolę Repetiera ze względu na łatwiejszą konfigurację i prosty konfigurator online który nie wymaga przebijania się przez milion definicji w pliku konfiguracyjnym. I jakoś mi tak bardziej "leży" :D
-- MIŚ --

robek25
Kontaktowanie:

Postautor: robek25 » 26 gru 2017, 9:59

Mis czy moglbym napisac na prv. bede wdzieczny
ogolnie Bardzo Dziekuje :Piwo:
czytalem kilka twoich wypowiedzi na roznych forach np. reprapowo temat- problem z kalibracja drukarki rumba i inne

Marcino dziekuje rowniez
te schematy juz posiadam ,ale mimo to dziekuje :Piwo:
zainteresowal mnie mks rumba + i kilka dodatkow do niego i to postanowilem kupic mialem kilka propozycji na prv.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 26 gru 2017, 11:25

robek25 pisze:witam.
dodaje jeszcze raz te linki,
dlaczego nie moge zbudowac tego wlasnie na tej ramie, jak pisalem to moja pierwsza drukarka 3d ktora nie kosztowala mnie naprawde nic i wola o pomoc a i tak nie wydrukowala jeszcze nic bo brak jej czesci, po tych zmianach i tak niewiele zostanie z oryginalu wiec dla mnie to jakby budowa od zera
co polecasz do tej drukarki skoro te czesci nie sa dla ciebie zadna modyfikacja???
z gory dzieki za odp.

https://www.amazon.de/wishfive-GT2-20-Z ... ahn+Riemen

https://www.ebay.de/itm/252215190320?ul_noapp=true

https://www.ebay.de/itm/3D-Printer-Druc ... SwSv1XlM0E

https://www.ebay.de/itm/9-m-Trapezgewin ... Swr6pZ-enx

Przez święta nie zdołałem Ci na to odpisać:)

1. W kwestii modyfikacji oceniłem tylko i wyłącznie RAMPS, ponieważ inne linki nie działały, więc nie mogłem zobaczyć co tam wyszukałeś.
2. Temat mówi "MODERNIZACJA", w treści piszesz, że chcesz zmodernizować i ulepszyć, więc założyłem, że chcesz pójść o poziom wyżej, a nie zebrać najtańsze klamoty, więc nie spinaj tak bo sam się mało precyzyjnie wyraziłeś:) Owszem, RAMPS jest ok, działa na większości drukarek z najniższej półki, ale nie podpada mi pod kategorię modernizacji. I nie chodzi mi tu wyłacznie o moc obliczeniową procka (aczkolwiek mówiąc o modernizacji to ja od razu widzę 32 bity:) ) , ale też samą jakość wykonania płytki, jakość złącz śrubowych, wydajność stabilizatora, możliwość podpięcia dodatkowego osprzętu, etc. etc. Spójrz na przykład jak wygląda taki ramps, a jak due3dom mini (https://blackfrog.pl/due3dom-mini-nakla ... p-921.html ) :) No ale cena ma znaczenie, w cenie due3dom mini ściągniesz z chin kilka kanapek ramps+podrabiane arduino+stepstiki.

Jeżeli chodzi o pozostałe podzespoły, jako, że linki działają:
1 paski i koła, co do paska to raczej trudno trafić źle, koła powinny być ok, ale z nimi czasem masz loterię. Zazwyczaj są w porządku, ale warto się im dobrze przyjrzeć przed montażem, pomierzyć czy na pewno są okrągłe. Trudno w tej kwestii polecić coś innego, nigdy nie znalazłem tych elementów w rodzimej produkcji. Koła pasowe mają bardzo malutkie łożyska, podobno potrafią się rozsypać, dlatego też lepiej czasem kupić kilka na zapas.
2 Ekstruder to typowy chińczyk - znów loteria. Na podlinkowanej stronie nawet dostał 1 gwiazdkę, na kolejnej 5 gwiazdek:) Ponowne cena czyni cuda:
- Możesz kupić oryginalny zestaw od e3d (sprowadzić z UK lub od blackfroga) z ekstruderem titan, tylko musisz pomierzyć czy wszystko da się zamontować (rysunki techniczne oczywiscie sa dostępne na ich oficjalnej wiki)
- Możesz zainwestować w polską produkcję i zainteresować się ekstruderem dodo3d z głowicą lama od syntetycznego (PJD-automatyka), do kupienia u blackfroga
- Możesz szukać wszelkiej maści podróbek od e3d na aliexpress, ułamek ceny oryginału, jakościowo zazwyczaj jest ok, ale można trafić na kasztana:)
- Plus jest mnóstwo innych konstrukcji, mniej lub bardziej udanych, a te bardziej znaczące mają swoje recenzje na youtube
- Możesz też wykorzystać obecny ekstruder skoro jest sprawny i kupić tylko jakąś porządną głowicę.
3. Śruba trapezowa - Jeżeli kupisz śrubę o skoku 1.5mm, to przy silniku 200kr/obr i 1/16 mikrosteppingu będziesz miał niecałkowitą liczbę kroków na milimetr. Nie jest to wielki problem, ale lepiej dobrać tak, żeby liczba kroków jednak wyszła całkowita, na przykład skok 1mm (większa dokładność, ale niższa prędkość) albo 2mm. https://www.prusaprinters.org/calculator/ tutaj masz kalkulator, poeksperymentuj z wartościami.

robek25
Kontaktowanie:

Postautor: robek25 » 26 gru 2017, 12:12

Garreth sorry ze niezbyt precyzyjnie okreslilem slowo modernizacja.
nie chodzi mi o najtansze klamoty, ale zebym mogl cos w przyszlosci dolozyc, lubie gadzety, ale tez nie chcialbym pchac kasy w pierwsza drukarke twoja propozycja jest ok ale plytka DUE3DOM mini to kost okolo 300zl do tego druga z Audrino, plus reszta dodatkow i troche sie nazbiera.

Co myslisz o tym mks rumba + posiada i Ramps i Audrino ale na jednej plytce i ma tez mozliwosci co do podlaczenia bajerow. ale posiada 8-bit procesor,
ponizej podam taki przykladowy zestaw nie wiem czy to klon czy oryginal znalazlem go na blackfrog.pl ale dokladnie takie same widnieja na aliexpres,
co do sterownikow do plyty jezeli to klony to gdzie ich szukac?
cytuje Marcino
"kolejny przykład, klony płytek potrzebują innych sterowników które pozwolą na wgranie wsadu, ustawienie ver. na stepstiku ...można by wymieniać jeszcze dłuuuugo."

plytka MKS Rumba + 30 euro
wyswietlacz MKS TFT32 touchscreen 3,2cala 22 euro
wi fi modul MKS HLKWIFI V1.1 6 euro
plyta grzewcza PCB MKS MK3-220 8 euro
MKS BT ramps1.4 bluetooth 3,25 euro
os Z i extruder stepstick A4988 4 sztuki 4,20 euro
os X Y DRV8825 4 sztuki 5 euro
sruba trapezowa tr.8x2mm plus nakretka zrobie sam, pracuje na maszynach cnc i manualnych,
co do extrudera zostawil bym swoj albo zakupil bym cos z tych co polecasz,
Ostatnio zmieniony 26 gru 2017, 12:35 przez robek25, łącznie zmieniany 1 raz.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 26 gru 2017, 12:26

Rumbe mialem przez jakis czas, plytka dość przyjemna :)

Lcd tft musialbys podlinkowac. Jezeli to wyswietlacz z wlasnym prockiem to spoko. Jezeli mialoby nim sterowac arduino z rumby to nie ma szans ze wzgledu na zbyt wolny procek.

Wifi tez lepiej na poczatek odpusc, albo zainteresuj sie tematem Octoprint na raspberry pi. Rasberry pi zero W ma wifi wbudowane, kosztuje jakies 70zl + karta pamieci i zasilacz, a o wiele latwiejsze w podlaczeniu, uzyciu. Choc sam ostatnio jak robilem zmiany to nie chcialo mi sie ustawiac malinki i zaczalem drukowac tylko z karty SD i wifi mi nie brakuje jakoś :)

Drv8825 raczej unikaj. Na os Z i ekstruder a4988 jak najbardziej będą dobre. Na osie tez mozesz dac, ale jezeli chcialbys cisze i plynniejsza prace silnikow to poczytaj o tmc2208.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

robek25
Kontaktowanie:

Postautor: robek25 » 26 gru 2017, 12:44

Garreth
to ten lcd tft
https://blackfrog.pl/wyswietlacz-dotyko ... p-698.html

plytka
https://blackfrog.pl/elektronika-mks-ru ... -1187.html

myslalem jeszcze o czujniku

https://www.aliexpress.com/item/3D-Prin ... bd51ee6efe

co do tematu Rasberry pi zero juz to czytale doszedlem do wniosku ze za duzo bedzie tego wszystkiego,
co do modulu wifi kupie bo to gadzet a ja lubie miec ale narazie poczekam z montazem dopuki nie urosne w wiedze.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2017, 14:15 przez robek25, łącznie zmieniany 1 raz.

rok666
Kontaktowanie:

Postautor: rok666 » 26 gru 2017, 13:32

Całe te rozważania są bez sensu, bo aktualnie nie masz pojęcia o rzeczach, które wybrałeś. Zacznij od minimalnego zestawu i z czasem go rozbudowuj. Kup rumbę + a4988 lub lv8729 + raspizero lub ten graficzny wyświetlacz reprap discount. Złożysz maszynę z tym to będziesz wiedział co potrzeba ulepszyć i pójdziesz w tą stronę. I najważniejsza sprawa na koniec to stosowanie przecinków, tej ściany tekstu napisanej bez ładu i składu nie chce się czytać i jestem pewien, że dużo ludzi właśnie z tego powodu nie próbuje nawet pomóc.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 26 gru 2017, 21:25

Klepanie co chwila linków z innymi podzespołami nie ma sensu. Już 3x miałeś podany na talerzu zestaw elektroniczny, ale widzę nadal to za mało. Chcesz modernizować drukarkę, ale nie masz najmniejszego pojęcia co drukarka powinna mieć aby dobrze działała. Zakupy widzę też kalkulujesz i szukasz co najtańsze. Kup najprostszy zestaw z możliwych (elektronika) jak RAMPS, do tego najpopularniejsze drivery jak A4988 i wgraj najpopularniejszy firmware jak Marlin czy Repetier. Na stół połóż najpopularniejszą płytkę MK2 i od tej pory naucz się drukarki i jej możliwości. Po kilku miesiącach zobaczysz czy potrzebujesz coś zmieniać czy nie, ale dzięki zakupie najpopularniejszych części najwięcej znajdziesz odpowiedzi w sieci.

Wróć do „Drukarki FDM/FFF”