Dwa różne ekstrudery - jeden sterownik ?

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
Teo
Kontaktowanie:

Dwa różne ekstrudery - jeden sterownik ?

Postautor: Teo » 06 sty 2018, 18:08

Cześć wszystkim :)

Zabieram się za projektowanie drukarki 3D i chciałbym wykorzystać w niej 2 różne ekstrudery (oryginalny Titan Aero mirrored i Titan Aero z chin). Czy to że będą one napędzane różnymi silnikami może stworzyć problem? Czy są sterowniki które pozwalają na niezależne sterowanie każdym z nich czy traktują je zawsze jako identyczne? Chodzi mi po głowie STEVAL-3DP001V1, może ktoś z użytkowników z niego korzysta i jest w stanie coś na ten temat powiedzieć?

Domyślam się że to nie problem, ale chciałbym przed zamówieniem upewnić się, żeby się później nie zdziwić :)

Pozdrawiam

Garreth
Kontaktowanie:

Re: RE: Dwa różne ekstrudery - jeden sterownik ?

Postautor: Garreth » 06 sty 2018, 18:49

Teo pisze:Cześć wszystkim :)

Zabieram się za projektowanie drukarki 3D i chciałbym wykorzystać w niej 2 różne ekstrudery (oryginalny Titan Aero mirrored i Titan Aero z chin). Czy to że będą one napędzane różnymi silnikami może stworzyć problem? Czy są sterowniki które pozwalają na niezależne sterowanie każdym z nich czy traktują je zawsze jako identyczne? Chodzi mi po głowie STEVAL-3DP001V1, może ktoś z użytkowników z niego korzysta i jest w stanie coś na ten temat powiedzieć?

Domyślam się że to nie problem, ale chciałbym przed zamówieniem upewnić się, żeby się później nie zdziwić :)

Pozdrawiam
Nawet w opisie tej plytki masz, ze obsluguje do 3 ekstruderow. Skad w ogole masz taka fajna plytke? :) jaki firmware na tym używasz?
Sprawdz czy da się ustawić różne nastawy PID dla poszczegolnych ekstruderow.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

sol
Kontaktowanie:

Re: Dwa różne ekstrudery - jeden sterownik ?

Postautor: sol » 06 sty 2018, 18:54

wszystko da się skonfigurować osobno, silnikami się w ogóle nie martw

steval, bardzo ambitnie i... ciężko :) szkoda że dedykowany firmware to mega stary marlin, może na początek arduino mega i choćby ramps, żebyś nie utknął potem z uruchomieniem ;)

Teo
Kontaktowanie:

Postautor: Teo » 08 sty 2018, 16:17

oo to świetne wieści :)
Płytki jeszcze nie mam. Ostateczny dobór sterownika przede mną, ale skłaniam się ku STM32 bo z Arduino mam do czynienia na co dzień i już patrzeć na nie nie mogę :P Podstawy STM znam i chętnie bym się w nich podszkolił, a to dobra okazja.
Jeśli nie dał bym rady szybko tego opanować to najwyżej Arduino będzie opcją awaryjną

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 08 sty 2018, 17:27

wiesz, weź pod uwagę,że na stevala bedziesz musial pisać wszystko samemu, a na ardu masz potężną społeczność, która pomoże, doradzi itp,

no i jak coś upalisz to... no sam rozumiesz :D

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 08 sty 2018, 17:43

Arduino mimo wszystko powoli leci do przodu. Due wypuscili, wszystko ok, ale kompatybilnosci nie zapewnili, a jezeli chodzi o umiejetnosci liczenia tez juz jest w tyle. Mialo byc arduino star otto ale chyba projekt umarl...

Mnie na przyklad kusi, zeby kupic teensy 3.6 i jakos pozenic je z due3dom mini, bo Marlin bardzo intensywnie rozwija wsparcie dla arm cortex m4. Ale poki co czasu i kasy mi szkoda

sol
Kontaktowanie:

Postautor: sol » 08 sty 2018, 18:53

poza tym fdm już do przodu nie pójdzie jakoś bardzo, za chwilę dlp trafi pod strzechy a tam już liczenia nie będzie :D

Teo
Kontaktowanie:

Postautor: Teo » 08 sty 2018, 18:59

sol pisze:[...]

Ok, mocny argument :D
Odpaliłem "instrukcję" z zamiarem spojrzenia na kawałek kodu i zrażenia się, ale rozdział o WiFi i sterowaniu z poziomu przeglądarki zadziałał odwrotnie :P Choć rzeczywiście materiałów pomocniczych w sieci praktycznie nie ma...

Garreth co rozumiesz przez to że Marlin rozwija wsparcie dla arm cortex m4? Z tego co widzę to raz stworzony projekt dla STEVALa i tak sobie wisi na GitHubie bez updateów.

Co do DLP, nie wiem jak to rzeczywiście jest, ale na pierwszy rzut oka prostsza sprawa od FDM jeśli chodzi o budowę drukarki. Jedna oś, monitor i tyle :) Nuda :P

Garreth
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Dwa różne ekstrudery - jeden sterownik ?

Postautor: Garreth » 08 sty 2018, 20:04

Teo pisze:
sol pisze:[...]

Ok, mocny argument :D
Odpaliłem "instrukcję" z zamiarem spojrzenia na kawałek kodu i zrażenia się, ale rozdział o WiFi i sterowaniu z poziomu przeglądarki zadziałał odwrotnie Choć rzeczywiście materiałów pomocniczych w sieci praktycznie nie ma...

Garreth co rozumiesz przez to że Marlin rozwija wsparcie dla arm cortex m4? Z tego co widzę to raz stworzony projekt dla STEVALa i tak sobie wisi na GitHubie bez updateów.

Co do DLP, nie wiem jak to rzeczywiście jest, ale na pierwszy rzut oka prostsza sprawa od FDM jeśli chodzi o budowę drukarki. Jedna oś, monitor i tyle :) Nuda :P
A zerknij sobie na readme z developerskiego brancha 2.0.x :
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... /README.md (czesc o HAL)

Teo
Kontaktowanie:

Postautor: Teo » 08 sty 2018, 22:08

Dzięki za link, ciekawa sprawa :OK: Będę musiał się przyjrzeć temu bliżej :)

Wróć do „Drukarki FDM/FFF”