Piła automatyczna

Przydatne narzędzia, porady dotyczące zakupu
Awatar użytkownika
imrahil
Kontaktowanie:

Piła automatyczna

Postautor: imrahil » 12 paź 2016, 12:10

Hej,
jakiś czas temu był gdzieś wątek na temat budowy piły automatycznej do cięcia profili alu.
Dzisiaj znalazłem coś takiego:

plany do kupienia za jedyne £10 na http://myfordboy.blogspot.co.uk/
filmik autora planów - https://www.youtube.com/watch?v=P5Tu_zoO828
pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Piła automatyczna

Postautor: Krzysztof » 12 paź 2016, 12:17

Ciekawe jaki jest realny koszt budowy takiej maszynki?

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 12 paź 2016, 16:18

Koszt budowy około 500 - 600 zł.
Motoreduktor: http://allegro.pl/motoreduktor-31-obr-m ... 19861.html
273 zł + 2 wałki z łożyskami liniowymi + oprawka piły do metalu + imadło + inne drobne rzeczy.

Taka wersja w stosunku do ukośnicy daje możliwość cięcia też stali, prawie wszystkiego - bez zmiany drogiej tarczy itp., tu są tylko zwykłe brzeszczoty do metalu.
Pracuje to dużo dłużej niż ukośnica, ale praca jest bardzo cicha.
pila.jpg

U mnie jest wersja bardzo robocza - zrobiona na szybko - do cięcia profili alu rektyfikuję prostopadłość cięcia podkładkami, jak chodzi tylko o przecięcie to wkładam w imadło.
To co widzicie trochę się różni o mojego rozwiązania: jeden wałek 12mm z oprawą z drukarki igłowej (wymaga częstego smarowa), zamiast drugiego wałka są łożyska 2 x 2 (po obu stronach brzeszczotu), silnik jest w środku (jest krótsza), silnik dociska swoim ciężarem piłę do ciętego materiału - rzadko stosuję docisk dodatkowy - gdy ostry brzeszczot to nie, jak stępiony już to trochę potrzeba.

To co na filmie - silnik za piła, cały brzeszczot może pracować (silnik w środku to tylko około połowa), mocny silnik na stałe zamocowany - obrót ruchomego brzeszczotu w punkcie wału przekazywania posuwu - brak podskakiwania przy pracy (dobre!), długie imadło - można ciąć duże rzeczy., spore przełożenie pasowe - można ciąć non stop - bez przerw na chłodzenie silnika.

Swoją wersję planuję kiedyś przerobić na bardziej mocną, dopracowaną. Ale skoro działa to nie za bardzo mam motywację, aby to zrobić. Teraz robię piłę w układzie bramowym - do przycinania łatwiejszego elementów obudów, liniowych cięć - już robię to mocniejsze - wałki fi 20 mm. Stabilność ma tu znaczenie - to wnioski z poprzedniej konstrukcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 14 paź 2016, 6:44

Trochę nierealnie to wygląda. Maszyna zbudowana w domowych warunkach, która podczas pracy trzęsie się jak galareta a tu odchyłka tylko 0,01 mm.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 07 lis 2016, 12:10

A można też takie cudo wydrukować:
http://www.thingiverse.com/thing:1555072

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 07 lis 2016, 16:34

spec pisze:A można też takie cudo wydrukować:
http://www.thingiverse.com/thing:1555072

V5 jest ciekawsze, ja się na tym wzorowałem: https://www.youtube.com/watch?v=I2fHV9aVHQg

Dostępne są na rynku piły:
hacksaw.jpg

90kg, cena około 3200 zł, ale za szybka 170/minutę - to trochę jak wyrzynarka.

Znalazłem jeszcze ręczne:
westfalia.jpg

Sama pod ciężarem opuszcza się w miarę cięcia.
Kiedyś podobną (starszą wersję tej piły) licytowałem na allegro - ale przebili mnie.
Chyba tego teraz się nie dostanie.

Zostają bardzo ciężkie piły - są wolniejsze niż 170/minutę - to jest lepsze.
Tylko transport tego raczej dźwigiem - wersje dla przedsiębiorstw.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 07 lis 2016, 16:51

Podoba mi się ta wersja drukowana. Wydaje mi się, że V4 poprzez montaż na płycie jest lepsza. Co to za przekładnia jest tam zamontowana?

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 07 lis 2016, 19:03

spec pisze:Podoba mi się ta wersja drukowana. Wydaje mi się, że V4 poprzez montaż na płycie jest lepsza. Co to za przekładnia jest tam zamontowana?

To motoreduktor, silnik trójfazowy z kondensatorem i przekładnia zębata zmniejszająca ilość obrotów i zwiększająca moment.

W komentarzach jest:
I have tried using the 775/555 geared motor (20~30kg.cm), it works. but the motor will be hot for a long time (20 minutes), and I also tried this one "GB37 555 100RPM, 40KG.CM", it works, but the one gear is broken when used at a time , so i chose a bigger motor with φ51mm(it's very cheap,30 RMB,secondhand )

it's 10mm [fi wału], length=365mm.

Istotą jest obrotów niezbyt dużo, bo się to grzeje - moc też nawet tej ostatniej wersji (fi 51) nie jest też za duża, przydało by się więcej - tak trzeba grubsze cięcia robić etapami.

Pręty jako konstrukcja to nie za bardzo, też tak uważam (v5) - ideą, jednak było uproszczenie części, aby było tego jak najmniej.
V5 jest prostsze niż V4.

Z moich doświadczeń - dociążenie zbędne, gdy ostry brzeszczot - motoreduktor dociąża, ale też taki ciężar ruchomy ( a nie przytwierdzony do podstawy) sprawia, że piła jest bardziej wiotka. Lepiej by było, aby oś obrotu motoreduktora była na osi obrotu ramienia ruchomego (motoreduktor przytwierdzony do podstawy).
Jeszcze parę drobiazgów można by trochę poprawić - można przejrzeć kolejne wersje do v5, co jak się zmieniało.
Za jakiś czas pewnie i swoją przebuduję - na razie to prowizorka - jak będę miał czas.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 07 lis 2016, 19:41

Minęło kilka miesięcy od kiedy autor pisał, że udostępni wersję V5. Opis silników w komentarzach widziałem ale google nie znajduje nic podobnego do zastosowanego silnika z przekładnią z projektu. Pliki STL ładnie wczytują się w DSM więc można przerobić na dowolny napęd.

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 07 lis 2016, 20:34

775.jpg

Te próbował, ale były za słabe (775).

W środku wygląda to tak:
motor.jpg

Wersje 555 są jeszcze mniejsze.

Ja dla siebie wybrałem trójfazowca, sprowadza to ktoś dla dyskotek do poruszania światłami:
http://allegro.pl/motoreduktor-20-obr-m ... 50758.html
Na aliexpress niestety spora waga to i też duże koszty wysyłki.

Nie uważam, że należy się bardzo ścisłe trzymać tego projektu - jeśli ktoś lubi drukować to może tak, ale jak coś można łatwiej kupić lub zrobić, to czemu nie? I tak różne wersje, każda trochę inna mogą się sprawdzać. Generalnie to do profili aluminiowych to łatwiej kupić pilarkę i odpowiednia tarczę do aluminium - taka piła ramowa oczywiście przetnie też profil aluminiowy, ale lepsza będzie do cięcia wałków, części stalowych, żelaznych - twardszych niż aluminium (może jest też do tego inna tarcza do pilarki). Tu w każdym razie mamy tani brzeszczot do cięcia zamiast tarcz, ale i cięcie trwa dużo dłużej niż tarczami.

Wróć do „Narzędziownia”