Czujnik zegarowy.

Przydatne narzędzia, porady dotyczące zakupu
Garreth
Kontaktowanie:

Re: Czujnik zegarowy.

Postautor: Garreth » 20 lut 2017, 21:44

A teraz odwróćmy sytuacje. Ktoś się orientuje jakie mogą być problemy z kupnem używanych ?

Trochę ogólne pytanie - nie sądzisz?:) Jak ktoś rzucał takim miernikiem albo używał w pyle to różne rzeczy się mogą dziać, ale przede wszystkim straci na dokładności. A jak ktoś sprzedaje miernik, którego nie używał i trzymał w pudełku bezpiecznie przez cały czas to nic nie powinno się dziać. Ale w pierwszym przypadku nikt Ci nie napisze w opisie co z takim miernikiem robił:)

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 20 lut 2017, 22:00

No i doszedłem do takiego wniosku przed chwilą :) Więc bez sprawdzonego źródła nie ma co się pchać w używki, więc ten temat zostawiamy.
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 21 lut 2017, 0:30

Do czego ci ten czujnik? Do drukarki? Za dużo szczypania moim zdaniem, wybierasz i wybierasz, szkoda czasu. Byle-chiński też by wystarczył.
Ale jak chcesz lepszy to ja mam taki firmy SCHUT: http://allegro.pl/schut-czujnik-zegarow ... 80676.html
Polecam, szybka przesyłka, faktura, gwarancja itp i porządna europejska robota.
I nie jest to jakaś podróba .... jakich pełno z logiem Multitoyo :LOL:

dawidu00 pisze:Dorzucam na tą listę może takie coś http://allegro.pl/czujnik-zegarowy-mini ... 15821.html?

Fajny bo mały (?), ale jeden obrót wskazówki to 5mm (ki diabeł? to po co mała wskazówka i co pokazuje?) zamiast 1mm (jak np. w moim, ale też we wszystkich pozostałych/normalnych).

Awatar użytkownika
Revo7
Kontaktowanie:

Postautor: Revo7 » 21 lut 2017, 7:03

Również wydaje mi się że kolego robisz przerost... nawet te chińskie sa na tyle dokładne ze wystarczaja do domowych warunków. No chyba ze szukasz sprzetu do warunków "laboratoryjnych". Sam kupiłem od chinczyka i jestem bardzo zadowolony - do ustawianie drukarki wystarczy, do CNC mysle że też spokojnie da rade. Na allegro bierz najtańsze jak nie chcesz z Ali, wydaje mi się tyle w temacie :OK:
it is what it is

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 21 lut 2017, 7:36

A po co stosuje się czujniki zegarowe?
Kurde od 4 lat siedzę w 3d i ani razu nie miałem w ręku tego urządzenia. Z tego co czytam na tym forum i nie tylko, to nawet Ci co mają takie zegary to czasami muszą drukować na rafcie. Kiedyś miałem dyskusje z kimś o tym, że ustawianie na kartkę jest nie profesjonalne, bo on używa szczelinomierza. Był z tego cholernie dumny, a jaki zdziwiony gdy zobaczył jak u mnie wydruk trzyma się szyby:)
Tak na serio, to chyba sam spróbuje skorzystać z tego zegara....z ciekawości, tylko co ja zrobię jak się okaże że wydruki u mnie w ogóle nie powinny trzymać się stołu 8-)

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 21 lut 2017, 7:52

olo2000pm pisze:A po co stosuje się czujniki zegarowe?

Moim zdaniem z lenistwa :LOL:
I jak się ma kiepską drukarkę :oops:

Kartka i czujnik mają inny cel (dla mnie).
Kartka (ew. szczelinomierz) służy do dokładnego określenia odległości pomiędzy stołem i dysza (ale tylko w 1 punkcie). Sam czujnik tego nie pokaże, ale za to może pokazywać odchyłki non-stop jak głowica jeździ nad stołem.
Czujnik służy do szybkiego wypoziomowania stołu. Robi się to szybciej niż na kartkę, bo czujnik pokazuje na bieżąco (jak jeździ po stole) wszystkie nierówności i ich skalę. Przy kartce nie wiem jaka jest odchyłka i musze się przybliżać i przybliżać, i przybliżać.
Na czujniku od razu widać, a stół można wypoziomować dużo szybciej niż przy pomocy kartki.
Kartkę używam jako wzorca: żeby sprawdzić które miejsce na wskazówce czujnika jest właściwe.
Jeżeli masz wzorzec i solidną drukarkę, to ci czujnik niepotrzebny.
(ja używałem czujnika do chińskiego CTC - tam stół strasznie lata - czujnik był/bywa bardzo przydatny, w Gate 2 nie miałem potrzeby i nie sądzę żebym kiedykolwiek potrzebował).

PS.: Mam szczelinomierz gdzieś, a kartkę zawsze pod ręką.

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 21 lut 2017, 14:33

Witam. Ustawienie stołu to opanowałem już od pierwszej drukarki przy pomocy szczelinomierza :)

Po prostu czujnik jest mi w innej kwestii potrzebny, a że można ustawić stół to czemu by nie skorzystać ?
Drukarka po mojemu - 100% projektu i części poskładane nie wiem ile : http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... 3&start=60

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 21 lut 2017, 15:50

Każdy na poziomowanie ma inny sposób, w sumie to zależy od konstrukcji i od tego jak często coś trzeba grzebać:)

U mnie krańcówka Z nie działa idealnie (będzie do zmiany niedługo), dlatego często pierwszej warstwie pomagam babysteppingiem. A poziomowanie zrobiłem na "oko" - jak mam dobrze skalibrowany flow, to puszczam wydruk kilku kwadratów w różnych miejscach stołu, dość wolno aby nadążać, i kręcę śrubkami przy stole aby uzyskać jak najładniejszą pierwszą warstwę w każdym punkcie stołu. Może nie jest to najszybsza metoda ani najdokładniejsza, ale w sumie zrobiłem to raz i od dwóch miesięcy nie dotknąłem:)

Ale wracając do czujnika zegarowego (i też innych przyrządów pomiarowych) - trzeba pamiętać o dwóch rzeczach - oszczędzając tracimy dwa razy, oraz to, że trzeba kupić sprzęt do własnych potrzeb (zwłaszcza jeśli chodzi o dokładność pomiaru i jego zakres). Ja polecam mitutoyo - pracowałem z ich przyrządami w swojej pracy. Zwłaszcza jak widzę co mechanicy wyprawiają z suwmiarkami tej firmy, to jestem przekonany, że one wytrzymują wszystko:D

dawidu00
Kontaktowanie:

Postautor: dawidu00 » 21 lut 2017, 16:36

Tomek pisze:Fajny bo mały (?), ale jeden obrót wskazówki to 5mm (ki diabeł? to po co mała wskazówka i co pokazuje?) zamiast 1mm (jak np. w moim, ale też we wszystkich pozostałych/normalnych).

Jeden pełen obrót to 0.5mm a ta mała wskazówka pokazuje ile zrobiliśmy pełnych obrotów :) Nawet to pisze i to jest normalne. Może ty masz czujnik 0-10mm więc pełen obrót będzie wynosił 1mm ;)

Awatar użytkownika
Tomek
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek » 21 lut 2017, 21:26

To jest tak normalne jak ćwierciocentówki i rok dwadzieścia siedemnasty (w niektórych krajach tak mówią) .
Ktoś miał chory pomysł i tyle.
Ja mam to liczyć?
;)

A multitoyo ok jeżeli ktoś w błocie pracuje.
Do hobbystycznego użycia ta jakość nie jest konieczna a cena nie ma uzasadnienia.
Ale nikomu nie odmawiam fanaberii zakupowych.
Sam przestrzeliłem cenę 3-4-krotnie kupując swój czujnik.
;)

Garretth masz rację, ale dodałbym jeszcze dbałość o narzędzia - od ojca się nauczyłem że się np. wiertarki na beton nie odkłada - można pracować na kawałku tektury pod nogami (tylko szlag mnie trafia że stary 20-letni bosch dalej działa, bo kupiłbym sobie coś fajniejszego ;)).

OffTop się robi ... doradzajcie czujniki ;)

Wróć do „Narzędziownia”