Pierwsza frezarka z MDF

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Pierwsza frezarka z MDF

Postautor: spec » 21 sty 2017, 13:04

Dzięki uprzejmości kolegi crooveck z forum CNC info stałem się posiadaczem planów do kompaktowego drewniaka: http://www.cnc.info.pl/topics58/kompakt ... t74559.htm
Niestety jak się okazało sklejka wcale tania nie jest a z jej jakością bywa różnie. Podczas poszukiwania materiału otrzymałem za darmo MDF 19mm więc chcąc nie chcąc zostanie on użyty do budowy. Mniejsza grubość wymagała delikatnej zmiany planów. Wszystkie elementy zostały wycięte na maszynie CNC. Trochę to trwało ale za całość zapłaciłem tyle ile by pewnie kosztowała oś Z aluminium. Do nauki myślę, że wystarczy. Dodatkowo zmieniłem trochę napęd. Cena zarobienia śruby trapezowej była tak wysoka, że wybrałem gotowe zarobione śruby kulowe z blokami łożyskującymi. Całość ma taką samą wysokość jak prowadnice podparte 16 z łożyskami co ułatwia mocno montaż. Budowa będzie pewnie trochę trwała ale coś tam już widać.
Kilka wyciętych elementów:
Obrazek
Obrazek
Całość skręcana jest za pomocą nakrętek wałeczkowych i śrub M6. Aby ułatwić wiercenie wydrukowałem mały wspomagacz:
Obrazek
Obrazek
Na początek poszedł krzyżak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Budowa stołu nie jest wybitnie skomplikowana:
Obrazek
Obrazek
Reszta elementów czeka na przewiercenie. Pogoda nie zachęca do siedzenia w nieogrzewanym garażu.
Cały czas czekam na bloki łożyskujące, które gdzieś utknęły. Prace posuwają się powoli ale do przodu. Sporo rzeczy już mam a część leci już do mnie. Na liście zakupów brakuje jeszcze wrzeciona (mokry chińczyk) i jego mocowania. Może ktoś ma na sprzedać mocowanie 80mm z aluminium?
Ciąg dalszy nastąpi. Uwagi mile widziane.

maglo18
Kontaktowanie:

Re: Pierwsza frezarka z MDF

Postautor: maglo18 » 21 sty 2017, 15:43

Ładnie to wygląda. Widzę że finał będzie przede mną.

Awatar użytkownika
animos
Kontaktowanie:

Postautor: animos » 21 sty 2017, 21:04

Zarobienie śruby trapezowej na tokarce nie powinno dużo kosztować, może miałeś pecha przy wyborze wykonawcy.

Śruba kulowa to dużo lepiej (masz już zarobioną) niż trapezowa.

Jak dostaniesz bloki - ten pracujący (nie podporowy) to sprawdź łożyska w nim.
Ja dostałem bloki do 1204 i zamiast łożysk skośnych 7000 były włożone zwykłe 6000 (ten sam rozmiar).
Może się opłacać wymienić te zwykłe na skośne.
Śruba kulowa zarobiona i bloki do niej (stalowe) oraz aluminiowa obsada nakrętki - nie ma pracy, to bardzo wygodne - bardziej precyzyjne niż śruba trapezowa.

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 22 sty 2017, 8:54

maglo18 pisze:Ładnie to wygląda. Widzę że finał będzie przede mną.

To nie ma co porównywać. Ty robisz profesjonalną maszynę. Ja podpałkę do pieca :-)

animos pisze:Zarobienie śruby trapezowej na tokarce nie powinno dużo kosztować, może miałeś pecha przy wyborze wykonawcy.

Ludzie chcieli 100 zł od śruby. Mam porównanie pracy śruby trapezowej i kulowej w drukarce. Różnica jest spora. Dodatkowo do napędy X i Y mam śruby 1,7NM. Przy kulowych będą mieć lżej.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie praca łożysk liniowych i wałków podpartych. Całość działa bardzo lekko i bez luzów.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 22 sty 2017, 10:15

MDF i śruby kulowe, dość osobliwe połączenie bo sztywności mało a koszta duże ;)
Niemniej trzymam kciuki za szybkie ukończenie budowy :OK:

Pozdr

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 22 sty 2017, 11:50

Sławek pisze:MDF i śruby kulowe, dość osobliwe połączenie bo sztywności mało a koszta duże ;)
Niemniej trzymam kciuki za szybkie ukończenie budowy :OK:

Pozdr

Materiał miałem za darmo a cięcie po kosztach. Gdybym musiał zapłacić normalnie raczej bym się nie zdecydował. Plan jest aby przełożyć później graty do czegoś z metalu - pisałem nawet w tej sprawie do Ciebie :). Teraz chce się dowiedzieć "z czym to się je".

Awatar użytkownika
spec
Kontaktowanie:

Postautor: spec » 28 sty 2017, 20:59

Idzie jak krew z nosa. Trochę z tym zeszło ale skrzynka na owoce gotowa:
Obrazek

kuzyn z Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: kuzyn z Poznania » 28 sty 2017, 23:45

Kolego ładnie jest :OK:
Rób swoje nikt tutaj nikogo nie popędza :)
Już coraz bliżej końca

Wróć do „Frezarki”