Różne wersje A4988?

andrzejj
Kontaktowanie:

Re: Różne wersje A4988?

Postautor: andrzejj » 15 lut 2017, 20:10

Krzysztof autoryzuje moje stwierdzenie i słusznie bo chodzi o drukarkę GATE i zamontowane w niej stepstiki się nie grzeją. Wszystko to co piszecie jest słuszne ale mi chodziło dokladnie o to, że na nowym stepstiku ustawiłem ten sam prąd co na 'starym' (uwzględniając wartości rezystorów), silnik ten sam a więc i moc tracona powinna być taka sama a jednak nowy stepstick i tak się grzeje...

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 15 lut 2017, 20:23

W stepstikach jest ten problem, ze nie wszystkie są od spodu przylutowane do pada odprowadzającego ciepło :( Wtedy to właśnie bardziej się grzeją.

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 15 lut 2017, 21:01

Krzysztof pisze:W stepstikach jest ten problem, ze nie wszystkie są od spodu przylutowane do pada odprowadzającego ciepło :( Wtedy to właśnie bardziej się grzeją.

Serio? Czyli jak będzie gigantyczny radiator to stepstick w ogóle nie będzie się grzał :lol:
Czemu wypisujesz takie głupoty?
Niezależnie od stopnia odprowadzania ciepła ze stepsticka ten zawsze będzie się tak samo grzał (wydzielał ciepło).

Awatar użytkownika
olo2000pm
Kontaktowanie:

Postautor: olo2000pm » 15 lut 2017, 21:18

Frog, Krzysztof użył skrótu myślowego, chyba wiesz co to jest? Wiadomo, że grzeją się tak samo tylko albo skuteczniej odprowadzane jest to ciepło albo gorzej efektem słabszego odprowadzania ciepła jest bardziej odczuwalne na radiatorze.....ale o tym wszystkim przecież wiesz, lubisz tylko zabłysnąć :mrgreen:

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 15 lut 2017, 21:21

Nie jestem psychologiem i nie będę analizował co kto miał na myśli. Istotne jest co napisał a widać że wierutne bzdury.

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 15 lut 2017, 21:44

Witam wszystkich.

To prawda co piszecie. Każdy z Was ma rację.

Dla przykładu.

Man dwie takie same płyty główne ANET A8-B v1.0 (28-30$). Popularne, stosowane w drukarkach chińskich z sektora DIY.
W drugiej kupionej znacznie później zwiększono prawdopodobnie częstotliwość PWM dla A4988, zmniejszając
tym poziom dźwięku, wydawanego przez silniki. Chodzi naprawdę znacznie ciszej niż ta pierwsza.
Sprawdziłem obie płyty na tej samej drukarce.
Mają prądy ustawione na 1A i po wielogodzinnej pracy są ciepłe około 45 stopni (temperatura otoczenia 26 stopni).
Mają popularne radiatorki wysokości 3-4mm.
Takich osiągnięć nie da się uzyskać na osobnych "popularnych, jeszcze raz popularnych" niezależnych stepstikach.
Układ A4988 pierwotnie został zaprojektowany dla silników pracujących dorywczo, z silnikami o znacznie mniejszym
poborze prądu, bez użycia radiatora. Płytka PCB za pośrednictwem dolnego Thermal Pad-a miała za zadanie odprowadzać ciepło.
Wówczas gdy był zaprojektowany, nikt nie mówił o drukarkach 3D, choć już istniały.

Ten problem opisałem w swojej małej publikacji, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.

Napiszcie do mnie na maila na golec_a@wp.pl to prześlę Wam pliki.

Pozdrawiam arkomania
Pozdrawiam Arek G. arkomania

Awatar użytkownika
dziobu
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 15 lut 2017, 22:13

frog pisze:Nie jestem psychologiem i nie będę analizował co kto miał na myśli. Istotne jest co napisał a widać że wierutne bzdury.

Zanim kogoś poprawisz upewnij się że sam nie gadasz bzdur. Grzanie się obiektu to nie to samo co wydzielanie przez niego ciepła.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 16 lut 2017, 7:19

frog pisze:Nie jestem psychologiem i nie będę analizował co kto miał na myśli. Istotne jest co napisał a widać że wierutne bzdury.

Jak człowieku nie masz pojęcia to nie pisz, bo pokazujesz jak bardzo nie wiesz co jest grane !!
Pod A4988 jest pad odprowadzający ciepło do płytki. Jeśli jest przylutowany, to płytka przejmuje ciepło drivera i działa jak radiator. Przez to samo jego "odczuwalna" temperatura na zewnątrz obudowy jest dużo, dużo mniejsza, driver się nie przegrzewa. Piszę "odczuwalna" bo przeważnie użytkownicy sprawdzają jego temperaturę na zewnątrz obudowy.
Jak pad nie jest przylutowany, to driver bardzo szybko łapie temperaturę, bo mała obudowa niestety nie ma gdzie jej oddać. Możesz założyć mega radiator, ale to tylko proteza, bo ten driver powinien być chłodzony OD SPODU - tak został zaprojektowany inaczej momentalni padnie pod obciążeniem.

Oskar
Kontaktowanie:

Postautor: Oskar » 16 lut 2017, 9:39

A propo chłodzenia stepsticków i jak ono powinno wyglądać mieliśmy o tym dyskusję na reprapowie parę lat temu i też się skończyło na tym, że radiator leczy nieprawidłowo wykonane stepsticki. Zresztą warto zauważyć te nowe stepsticki lv???? od blackfroga. Ona mają radiator przyklejany do pada pod spodem układu właśnie tam gdzie oddaje najwięcej ciepła. Obudowa na górze grzeje się tylko dla tego, że jest złe odprowadzanie ciepła pod spodem więc radiator coś pomoże ale dalej spód nam się grzeje....

frog
Kontaktowanie:

Postautor: frog » 16 lut 2017, 11:06

Krzysiek mam pojęcie o sposobach chłodzenia. Złapałem Cię za słówko i tyle :D

Wróć do „Elektronika”