Drukowanie 3D z aluminium

Awatar użytkownika
s3b
Kontaktowanie:

Drukowanie 3D z aluminium

Postautor: s3b » 23 wrz 2017, 19:32

Kolejny przełom w dziedzinie druku 3D :shock:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=8YwlenA4bdg

Aluminium i prawdopodobnie inne miękkie metale
:: Moje wydruki obecnie @P3Steel 2.01 / Ultimaker 2 AE :: Work in progress: Mostly Printed CNC ::

mscichu
Kontaktowanie:

Re: Drukowanie 3D z aluminium

Postautor: mscichu » 25 wrz 2017, 18:15

Hmm... Pył czy proszek aluminiowy jest tani. tylko odpowiednio drukarkę przerobić? Czy Aluminium nie jest przypadkiem łatwopalne w drobnicy (z tego co kojarzę to jest w granatach błyskowych)

Awatar użytkownika
WillingMagic
Kontaktowanie:

Postautor: WillingMagic » 25 wrz 2017, 18:46

Byle jaki pył się nie nadaje. To nie są wióry, tylko dokładnie odseparowany proszek o ściśle określone średnicy. Im drobniejszy tym wyższy koszt produkcji. Poza tym musisz uważać na środowisko pracy, bo zawiesina pyłu aluminiowego w powietrzu jest wybuchowa.
Zresztą technologia nie jest niczym nowym z tego co widzę to zwykły SLM, który trzeba potem wyżarzać i usuwać podpory. Chyba, że coś przegapiłem.

Awatar użytkownika
s3b
Kontaktowanie:

Postautor: s3b » 25 wrz 2017, 18:53

Z tego co ja zrozumiałem to goście rozkminili jak zespalać ze sobą materiały niespawalne konwencjonalnymi metodami. Chodzi o jakieś dopasowanie na poziomie cząsteczek. Raczej wcześniej to nie było możliwe z tego co mówią. W efekcie otrzymują detal o bardzo wysokim współczynniku wytrzymałości, który od razu można zastosować produkcyjnie.
:: Moje wydruki obecnie @P3Steel 2.01 / Ultimaker 2 AE :: Work in progress: Mostly Printed CNC ::

Awatar użytkownika
WillingMagic
Kontaktowanie:

Postautor: WillingMagic » 25 wrz 2017, 19:54

Podejrzewam że poszli w kierunku lasera femtosekundowego, jeśli to prawda.
W każdym razie sporo w tym marketingu, bo jakoś nie uwierzę że taki wydruk nadaje się do użycia bez odprężenia tym bardziej że stosują podpory, które w tej technologii potrzebne są właśnie przez naprężenia wewnętrzne materiału, bo sam wydruk opiera się na aluminiowym proszku. Więc od razu można odrzucić stwierdzenie że jest to od razu gotowe do produkcji.

Poza tym mam wrażenie że jest tu użyta gra słów. Unweldable czyli nie da z sobą spawać, ale nikt nie powiedzial że taką sztuką jest spiec. O ile pamiętam to GE bawi się w spawanie 3d.
W każdym razie zrobienie drukarki na proszek to nie fdm. I dobranie odpowiedniego lasera i dobranie parametrów oraz uzyskanie dobrej jakości to trudne zadanie, ale ile w tym rzeczywiście przełomu dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Wróć do „Luźne pogaduchy”