Budowa frezarki

Awatar użytkownika
Kama
Kontaktowanie:

Budowa frezarki

Postautor: Kama » 07 lut 2018, 8:38

Powitać!

Jako, że udało się z powodzeniem zbudować drukarkę to przyszedł czas na frezarkę 8-)

Nie miałem nigdy wcześniej styczności z frezarkami dlatego zwracam się do Was z prośbą o radę na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów (przy drukarce była ich masa).

Celuję w pole robocze w okolicach 1000x1000mm i głównie w obróbkę pleksy i drewna (sklejki, płyty, deski).
Oczywiście o ile będzie to możliwe to mile widziana możliwość obróbki aluminium.

Budżet w okolicach 3000 zł - nie ma parcia na czas więc część może lecieć z chińczykowa.

Są jakieś gotowe plany godne polecenia czy odpalić Inventora i zacząć rzeźbić od podstaw?

Awatar użytkownika
Minik
Kontaktowanie:

Re: Budowa frezarki

Postautor: Minik » 07 lut 2018, 9:46

Na początek zastanowił bym się do czego chcesz tego używać ? Pole robocze 100x100 to już kawał maszyny i obawiam się, że w tych pieniądzach nie ogarniesz nic ponad sztywność np shapeoko.

Awatar użytkownika
Kama
Kontaktowanie:

Postautor: Kama » 07 lut 2018, 10:42

W zasadzie zastosowanie czysto hobbystyczne.
Nie mam pojęcia jak bardzo rosną koszty budowy w zależności od pola roboczego, ale tak naprawdę 500x1000mm też by spełniło większość oczekiwań.

Myślałem o czymś takim:
Obrazek

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 07 lut 2018, 11:02

Kama pisze:...na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów...

Najważniejsza jest sztywność ramy, potem sztywność ramy, i jeszcze sztywność ramy :OK:
Proponuję lekturę: https://www.cnc.info.pl/
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)
Moje wypociny na Thingiverse :oops:

mcexperts
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Budowa frezarki

Postautor: mcexperts » 07 lut 2018, 17:15

Artu pisze:
Kama pisze:...na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów...

Najważniejsza jest sztywność ramy, potem sztywność ramy, i jeszcze sztywność ramy :OK:
Proponuję lekturę: https://www.cnc.info.pl/
Artur, nie mieszaj koledze, bo na CNC.info to dostanie poradę, że jak nie masz profili stalowych albo odlewu to nie ma co podchodzić.

Jak do drewna, to dobre wrzeciono na dzień dobry, a reszta może być na walkach 18mm, najlepiej podpartych, ale jak małe, do 50x100 cm, to i wiszące mogą być.

Zakładając że ma dobre wrzeciono, i nie musi przepychać frezu siłowo, to MDF / drewniak i walki 18 starcza bez problemu.

Jak ma kasę na chiński router Alu, jak na zdjeciu, to nic więcej do 2.4-3k PLN nie uzyska.

Awatar użytkownika
Sławek
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek » 07 lut 2018, 20:56

500x1000 i żeby dało się nim frezować w sensownej dokładności, to 10k złociszy nie wyjęte ;)
Moja 350x450mm kosztowała mnie ponad dychę http://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?p=43221#p43221

Pozdr

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 08 lut 2018, 6:17

mcexperts pisze:Artur, nie mieszaj koledze, bo na CNC.info to dostanie poradę, że jak nie masz profili stalowych albo odlewu to nie ma co podchodzić.
Przecież napisałem wyraźnie "polecam LEKTURĘ", a nie dyskusję na tamtym forum :P Jest tam kilka ciekawych konstrukcji, a poza tym nie oszukujmy się, ale również ogromna kopalnia wiedzy o CNC :OK:
Polecam też często "odwiedzać" tamtejszą giełdę, bo czasami można coś fajnego "wyhaczyć" :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
# Mendel90 - wreszcie drukuje tak jak ja chcę :OK: # Delta under construction... 8-)

Awatar użytkownika
Kama
Kontaktowanie:

Postautor: Kama » 10 lut 2018, 18:38

Dzięki za pomoc! :)

Trochę mnie Sławku podłamałeś tym budżetem ;)

Próbuję rozgryźć co generuje tak duże koszty? Wrzeciono?

Awatar użytkownika
Artu
Kontaktowanie:

Postautor: Artu » 10 lut 2018, 18:52

Może ten filmik nieco Tobie "rozjaśni" sytuację... Oglądaj od 4m15s

Pozdrawiam, Artur

maglo18
Kontaktowanie:

Postautor: maglo18 » 11 lut 2018, 14:32

Kama pisze:Dzięki za pomoc! :)

Trochę mnie Sławku podłamałeś tym budżetem ;)

Próbuję rozgryźć co generuje tak duże koszty? Wrzeciono?
Zrób jakieś zestawienie z cenami a my ci podpowiemy gdzie zaniżyłeś budżet.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Mechanika”