Drukarka a`la Zlepek

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
Hckosmo
Kontaktowanie:

Drukarka a`la Zlepek

Postautor: Hckosmo » 29 mar 2017, 14:48

Witam

Jako że to mój pierwszy post na forum chciałbym się przedstawić. Na imię mam Tomek i mieszkam na zachodnim krańcu Wielkopolski.

No dobra to tytułem wstępu. Co mnie sprowadza na Wasze forum, ano od dłuższego czasu chodzi mi po głowie budowa drukarki 3D. Jako że nie maiłem styczności z drukarkami ( tu raczej chodzi o ich budowę, gdyż w pracy mamy drukarkę uPrint Seplus więc z wydrukami zwłaszcza z ABS-u mam do czynienia, więc można powiedzieć że coś tam wiem ale orłem w dziedzinie nie jestem ) chciałbym zbudować swoją bazując na prostym sprawdzonym pomyślę.

I tu bardzo spodobał mi się projekt kolegi Adziaki Czyli drukareczka Zlepek a`la Adziaki

viewtopic.php?f=87&t=736

Chciałbym też w tym pierwszym poście poprosić kolegę Adziaki o przyzwolenie wykonania plagiatu

Nie boje się konstrukcji począwszy od projektowania po montaż. Natomiast noga jestem jeśli chodzi o elektronikę czy tez soft. Mam wsparcie dwóch kumpli w tym temacie, lecz wychodzę z założenia że jełśi chce coś poznać dobrze muszę to sam ogarnąć ( lub z Waszą pomocą ).

No dobra, jeśli nie ma głosów sprzeciwu to zaczynam.......
Teraz prędko, zanim dotrze do nas że to bez sensu.

Garreth
Kontaktowanie:

Re: Drukarka a`la Zlepek

Postautor: Garreth » 29 mar 2017, 15:44

Zlepek a'la Zlepek a'la Zlepek :D W szybkim tempie to iteruje:D

Co do Twojego pytania osobiście wątpię, aby Adziaki miał cokolwiek przeciwko, ale pamiętaj, że to jest forum - dzielimy się projektami nie tylko by się pochwalić, ale również, aby inni na tym skorzystali, więc jak dla mnie to bierz kolego co potrzebujesz z dowolnego projektu, a efektami pracy dziel się z nami:)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 29 mar 2017, 17:36

A może Zlepek x3 :mrgreen:
Buduj, buduj. Takie spontany są najfajniejsze :)

Awatar użytkownika
adziaki
Kontaktowanie:

Postautor: adziaki » 29 mar 2017, 17:50

Hckosmo pisze:Chciałbym też w tym pierwszym poście poprosić kolegę Adziaki o przyzwolenie wykonania plagiatu

Oczywiście, że nie mam nic przeciwko.

Po to właśnie udostępniam wszystkie swoje projekty na "grabcadzie", aby każdy mógł z nich korzystać:

https://grabcad.com/adziak-1/projects

Działaj, działaj :)
Czekam na pierwsze postępy...

Hckosmo
Kontaktowanie:

Postautor: Hckosmo » 29 mar 2017, 19:56

Super.

Dziś udało mi się zdobyć silniki. Są z odzysku więc nie mam pewności czy są sprawne. Więc teraz pojawiają się dwa pytania.

Jak sprawdzić czy są sprawne
Oraz czy się nadadzą
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 29 mar 2017, 22:20

Te z drugiego zdjęcia to NEMA23, czyli większe niż typowo stosowane w drukarkach 3D.
-- MIŚ --

Hckosmo
Kontaktowanie:

Postautor: Hckosmo » 30 mar 2017, 7:20

Miś pisze:Te z drugiego zdjęcia to NEMA23, czyli większe niż typowo stosowane w drukarkach 3D.

Rozumiem że bardziej się nadają 17pm-k402-p4v.

A z NEMA23 to zobaczę co mi brakuje i pójdą do działu zamiany.

Hckosmo
Kontaktowanie:

Postautor: Hckosmo » 30 mar 2017, 9:18

Dawcą części do mojej drukarki jest....inna drukarka(i) z tym że tradycyjna ( czyt taka na papier :D )

Póki co nie rozbebeszyłem jej doszczętnie, a wymontowałem tylko silniki. Zamierzam też wymontować z niej wałki do łożysk ( i ciekawość mnie zżera czy są też łożyska )

Plan jest taki aby zrobić lepsze łożyskowanie Igusa ( wykorzystując wałki i łożyska ) oraz podmieć Hiwina na wałki z łożyskami ( Hiwin jest super ale tez kosztuje, a wałeczki i łożyska jak dobrze pójdzie mogę mieć za piwo )

Ok Taki jest plan i teraz jest kilka pytań, jak wspomniałem dopiero się uczę, więc niektóre pytania mogą wydać się lekko dziwne

Na jakie elementy zwracać uwagę jeśli chodzi o masę. Czytałem że redukcja masy jest pożądana w niektórych przypadkach.

Hckosmo
Kontaktowanie:

Postautor: Hckosmo » 30 mar 2017, 17:37

Dzisiejsze zbiory

Hckosmo
Kontaktowanie:

Postautor: Hckosmo » 30 mar 2017, 20:31

Oto projekt roboczy drukarki, bardzo bym prosił osoby z większym doświadczeniem w budowie o opinię oraz sugestię.

Praktycznie nic nie zmieniałem w zespole głowicy, oraz stolika ( sorry jeśli używam nie fachowego nazewnictwa ) są takie jak zaprojektował kolega Adziaki.

Co prawda mam plany zastosować pod stolik profile 45x45 w wersji odchudzonej - ot jedyna zmiana ( póki co ;) )

Wróć do „Drukarki FDM/FFF”