Pomoc w zbudowaniu.

stelma
Kontaktowanie:

Pomoc w zbudowaniu.

Postautor: stelma » 10 wrz 2017, 18:18

Zastanawiałem się, które forum będzie najlepsze. Doszedłem do wniosku, że to będzie git bo jest żywe. Swoją drogą muszę wchodzić
na stronę przez proxy inaczej mam błąd :
Forbidden
You don't have permission to access /board/ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Na każdej przeglądarce i na każdym sprzęcie, który się łączy przez router. Przez innego dostawce na tym samym sprzęcie problemu brak.
Uważam, że mam bana na moje zmienne ip (ciekawy jestem za ile czasu się zmieni). Nie wiem czemu. Nigdy nie miałem tu konta. :(

Nad zbudowaniem drukarki zastanawiałem się już rok temu. Niestety pomysł jakoś nie został zrealizowany z różnych powodów.
Nigdy nie miałem nic wspólnego z drukiem 3d lecz szybko się uczę. Zastanawiałem się nad zbudowaniem tej drukarki https://www.thingiverse.com/thing:730199/#files. Posiada mega dobre wsparcie w naszym języku, a innych u mnie brak :(.

Teraz jestem zdeterminowany. Nie chce kitu bo i tak każdy trzeba po zakupie modyfikować. Założenia:
- budżet około 2500 pln
- gotowa najdalej za 3 miesiące
- możliwie dobra jakość druku
- pole robocze minimum 400x400x400mm (wiem jakie są problemy z tak dużym drukiem)
- ruchomy stół w osi z (posiadam mało miejsca, a i nie lubię marnować powierzchni)
- raczej z profili aluminiowych konstrukcja (chyba, że to złe podejście)
- dobry stosunek jakość/cena
- dzielenie grzania stołu na 4 części (głównie będę drukował kadłuby lodzi duże, ale czasami male rzeczy, szkoda puszczać prąd w niebo)
- jeśli to nie będzie przeszkadzało możliwość montażu lasera w przyszłości

Jako baza poglądowa osi xy oraz obudowy chciałbym użyć jednej z tych:
- https://www.thingiverse.com/thing:2254103
- https://www.thingiverse.com/thing:1001065
- https://www.thingiverse.com/thing:811271 (osobiście to mój faworyt)

Sam sobie nie poradzę z budową zwłaszcza przy tak dużej ilości modyfikacji. Szukam kogoś kto doradzi, pomoże, wydrukuje części (rzecz jasna nie za friko) jeśli zajdzie taka potrzeba. Pomoże w wyborze elektroniki i jej ustawieniu (inaczej ramps + mega2560, u Sławka jest wszystko opisane).
Doradzi gdzie co kupić (podesłanie linków). Jednym słowem kogoś obeznanego w temacie z chęcią pomocy. Ja czuję się jak dziecko we mgle :)
Czy znajdzie się tutaj ktoś taki?
Umiesz liczyć, licz na siebie. Twoje szczęście innych j...e.

Iridius
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w zbudowaniu.

Postautor: Iridius » 10 wrz 2017, 18:47

Ciężko Ci będzie zrobić maszynę za 2.5k z polem roboczym 400mm. Przy takich gabarytach przydało by się profile alu 40mm (lub coś spawanego) które pochłoną wraz z kątownikami, mocowaniami itd 3/4 Twojego budżetu.
A to dopiero początek wydatków. Wielkość = waga, a to = większa potrzebna moc, sztywność i precyzja.
Wszystko będzie droższe: grubsze profile, mocniejsze silniki, droższe zasilacze, mocniejsze paski, potężne grzałki, grubsze formatki z twardszego alu, długi i grube wałki, śruby, łożyska itd... Dodatkowo ciężko Ci będzie się wesprzeć drukowanymi częściami przy tak dużej konstrukcji.
Jeśli to twoje pierwsza konstrukcja, to trzeba barć od uwagę, pomyłki, błędy i zmiany planów - a to przyjemniej w moim wypadku pożarło 20-30% budżetu.

avrtech
Kontaktowanie:

Postautor: avrtech » 10 wrz 2017, 18:47

Na pewno znajdziesz tutaj wiele osób które doradzą i pomogą w budowie.

Ja również zabieram się za budowę drukarki z polem roboczym 400x400x400 więc możemy budować wspólnie równomiernie połączyć siły z nierówną matką naturą :) Drukarkę już jedną posiadam GATE 2.0 ale chcę zbudować coś samemu więc i podzespoły do drukarki mogę wydrukować :)

stelma
Kontaktowanie:

Postautor: stelma » 10 wrz 2017, 19:40

Ja bardzo chętnie połącze siły. Lecz moje doświadczenie jest zerowe. Budowę zaczne dopiero jak wszystkie aspekty zostaną wyjaśnione (co, ile i gdzie zamówić), żeby przy składaniu było jak najmniej niespodzianek. Czyli już wiadomo, że profile najprawdopodobniej 4040. Wpadłem na pomysł, że można dać profile 2020. Rame z 3 stron do okoła pokryć blachą przykreconą do profili aluminiowych co powinno znacznie zwiekszyć sztywność konstrukcji nie generując dużego kosztu. Wieksze silniki niż nema 17 nie są wymagane moim zdaniem. Oś XY na lekko tak jak w ultimakerze. Zaś Z na jednym (ewentualnie na dwóch) silniku naped na pasku przekazany na śruby trapezowe (Tr 5/1 lub Tr 8/1) 2, 3 lub 4. Do tego przełożenie silnik śruba około 3:1 mniejsza zębatka na silniku zaś wieksza na śrubie. Z-ka nie musi być szybka. Luz skasuje się sam grawitacyjnie. Tak mi się wydaje. Być może tylko mi się wydaje dlatego szukam pomocy. Budżet jeśli bedzie to konieczne to zwiększe.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2017, 22:25 przez stelma, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 10 wrz 2017, 19:46

Tak na szybko...elektronika 32bitowa, przy takiej powierzchni stołu 400x400 i dzieleniu podgrzewania na sekcje będzie wymagane jakieś auto-poziomowanie, jeśli "alu" to tym bardziej będzie się pojawiał problem, dodatkowo dwie prowadnice i jedna śruba to za mało (faworyt) ,wiec rozważ cztery i dwie śruby napędowe (można na jednym silniku krokowym)

Rozwiązanie Corexy XY i ruchomy stół w osi Z to bdb rozwiazanie, zaraz po Delcie i myślę, że tu większość kolegów będzie zgodna.
Myślę, że jak zamiescisz-cie więcej konkretów to wsparcie z forum będzie, w druku FDM nie ma już jakich drzwi wywarzać ;) wiec
korzystać z istniejący rozwiązań z modyfikacjami pod własny projekt.

Powodzwnia
pozdrawiam Marcin ;)

stelma
Kontaktowanie:

Postautor: stelma » 10 wrz 2017, 19:59

Dokładnie tak jak piszesz nie chce wyważać otwartych drzwi tylko modyfikować gotowe rozwiązania. Napisałem w pierwszym poście, że to wzory na XY. Nie mogę się zdecydować czy ma być to corexy (jeśli tak to czy na v-slotach czy na zasadzie hypercube evolution) czy ultimaker. Jaka elektronika dokładnie? Grzanie stołu chciałem włączać mechanicznie w zależności od potrzeb. Czy istnieje możliwość, aby decydowała o tym elektronika w załeżności od pliku wsadowego, który tu się zwie chyba g-code? Oś Z ma miec 4 prowadnice czy to wykorzystujac obudowe z profili (v-slot) czy dokładając wałki liniowe (jak będzie lepiej) i od 2 do 4 śrub trapezowych. Jakie szczegóły są jeszcze potrzebne? Nie zostały zamiszczone tylko z tego powodu, że nie wiem co mam jeszcze dopisać. Czy to direct czy bowden, nie wiem co będzie lepsze. Chce zostawić furtkę, aby kiedyś można było drukować z dwóch rodzajów materiału na raz. Na przykład w celu drukowania podpór. Sami widzicie, że nie mogę się zdecydować. Śmiało konstruktywna krytyka mile widziana. To dzieki niej zbuduje fajną drukarke, a nie złom.

Iridius
Kontaktowanie:

Postautor: Iridius » 12 wrz 2017, 11:27

Przy wielkości stołu 400x400 do grzania będziesz potrzebował przynajmniej 450-650 wat przy 24v. Takiej mocy raczej przez elektronikę bezpośrednio nie przepuścisz, ale rozwiązanie tego problemu może być wykorzystanie przekaźnika SSR .Tu filmik obrazujący jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=rjmCIzG2v5g. To umożliwi sterowanie temperaturą stołu przez elektronikę i g-code.
PS. jak byś się na przekaźnik zdecydował, to kupuj ze sporym zapasem mocy, 40A minimum. Potrafią się mocno grzać, a dodatkowo te kupowane na ali mają często sporo zawyżone parametry (na tabliczce).

Jeśli chodzi o ekstruder direct czy bowden to kwestia pewnych kompromisów, przy wyborze bowdena ograniczysz masę ruchomą (ekstruder i silnik jest poza głowicą), co teoretycznie umożliwi szybszy wydruk i ma wpływ na jakość, z drugiej strony zmiesza to nico precyzję podawania filamentu i może uniemożliwić/utrudnić drukowanie materiałami elastycznymi.

Nie miałem nigdy odczynienia z v-slot, ale nie wygląda mi to na dobre rozwiązania dla prowadnic w osi Z (przynajmniej jeśli jest jedna śruba), nie wiem jak ze sztywnością, ale jeśli zdecydujesz się na 2 śruby, to prowadnice Z nie przenoszą wtedy znacznych obciążeń zginających, bardziej wyznaczają kierunek ruchu niż dźwigają stół. W takim układzie mogą się sprawdzić (ale to tylko moje domysły). Popatrz na tą kwestię z perspektywy 2 rzeczy. Jak to wychodzi cenowo vs klasyczne wałki + łożyska. Oraz które z rozwiązać będzie łatwiejsze pod względem integracji ze stołem i nakrętką śruby.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2017, 11:59 przez Iridius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
evrybadykombinerki
Kontaktowanie:

Postautor: evrybadykombinerki » 12 wrz 2017, 11:51

-Zwykle złącza na elektronikach powinny wytrzymywać 11A, ale to jeśli ktoś lubi ryzyko. Ja teraz już nawet w SSR się nie bawię tylko dałem jakiś zwykły Telpod i działa ponad rok. Klika sobie raz na minutę (nie przeszkadza mi to). Grzanie stołu jest w trybie bang-bang z histerezą 1 stopnia.

-Duże drukarki mają bardzo dobrą dokładność, ale praw fizyki się nie przeskoczy, zauważyłem, że jeśli chce się super detal, w moim przypadku architektoniczny, to trzeba to puszczać na drukarkach o jak najmniejszym obszarze roboczym (krótsze paski, mniej sprężynują, masa układu ruchomego też mniejsza). Wtedy detale takie jak reliefy w ścianach są ostrzej, i czytelniej zarysowane. W innych typach zadań duże drukarki nie odstają od małych, muszę tylko wolniej drukować.

Garreth
Kontaktowanie:

Postautor: Garreth » 12 wrz 2017, 12:57

Jesli chodzi o ogromny obszar roboczy pod konkretny cel (kadlub lodzi), to przemysl czy nie da sie takich projektow zrobic na bardziej niestandardowych obszarach (moze 400x100?) albo czy nie byloby mozliwe projektowanie ich tak, aby wydruk skladal sie z kilku mniejszych posklejanych ze soba.

No i ja odradzam planowanie zrobienia maszyny "do wszystkiego". Osobiscie bym odrzucil pomysl robienia drukarki z ewentualna glowica laserowa. Do plotera laserowego mozesz zrobić dużo łatwiejszą konstrukcję moim zdaniem.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof » 12 wrz 2017, 17:53

stelma, podaj swoje IP, może być wysłane do mnie w prywatnej wiadomości.

2500 zł to sporo monety w dzisiejszych czasach na drukarkę nawet o takim polu roboczym. Bez problemu w tym budżecie złożysz sprzęt.

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”