Unique One A problem z sygnałem PWM dla lasera

Szeroko pojęta elektronika z różnych dziedzin życia
Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Unique One A problem z sygnałem PWM dla lasera

Postautor: mikun » 26 wrz 2017, 12:58

Podpiąłem laser do drukarki Gate LE i przepiąłem silniki X i Y oraz ich krańcówki do CNC shield z arduino UNO. Powiem tak - działa super, tylko wkurza mnie potrzeba podpinania USB do komputera, oraz masa dodatkowych kabli. Na drukarce 3D drukowałem zawsze z karty SD i chciałbym też żeby laser zaczął mi działać z elektroniką unique one. Sterowanie mocą lasera chciałem podpiąć pod wyjście wentylatora do chłodzenia wydruku, sterując komendami M106 i M107, tyle że tam jest 12V i do tego plus jest na stałe podpięty do stabilizatora 7812 a PWM z procka idzie na mosfet, który załącza masę. Pytanie mam jak zamienić sygnał PWM 12V sterowany masą na sygnał PWM TTL sterowany plusem? Fajnie jakby można było to zrobić z transoptorem ale nie koniecznie.

Obrazek

Laser działający pod LaserGRBL i CNC shield i UNO

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Re: Unique One A problem z sygnałem PWM dla lasera

Postautor: Miś » 26 wrz 2017, 18:45

Takie coś z transoptorem:
Pwm.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 26 wrz 2017, 21:48

Dziękuję Miś wypróbuję :)

andrzejj
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejj » 28 wrz 2017, 7:20

A tak przy okazji - możesz napisać co to za moduł lasera?

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 30 wrz 2017, 15:53

Andrzej model to LA03-3500 kupowałem tu https://www.banggood.com/450nm-3500mW-3 ... mds=search

Miś zrobiłem konwerter i konwerter działa ale sygnał PWM nie wysterowuje lasera. Czy problemem może być to że marlin daje zbyt małą częstotliwość PWM ? Na GRBL wszystko działa na unique one laser jakbym nie regulował daje cały czas 100% mocy. Można gdzieś w kodzie programu podnieść częstotliwość do 1kHz? Laser ponoć przyjmuje PWM do 20kHz.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 30 wrz 2017, 22:55

Bardzo możliwe że masz za małą częstotliwość PWM. Nie wiem jak w marlinie, ale w repetierze typowe PWM ma tylko 15Hz. Uzyskanie wiekszej szybkości wiąże się albo ze zmniejszeniem rozdzielczości PWM, albo ze spatchowaniem software tak aby uzyskać na jakimś wyjściu sprzętowy sygnał PWM. W każdym bądź razie ja się tak głęboko w kod nie wgryzałem.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 01 paź 2017, 8:37

Czy jest jakiś układ który zamieni mi napięcie 0-5V na PWM o częstotliwości powiedzmy 1kHz? Czy nieśmiertelna kostka NE555 mogłaby tego dokonać? Wziąłbym wtedy sygnał PWM TTL 15Hz który wychodzi mi z unique one i wygładził go elektrolitem i podał na wejście układu... tylko teraz pytanie czy nie będzie żadnych opóźnień, i czy sygnał będzie liniowy a nie logarytmiczny w stosunku do napięcia wejściowego. Już myślałem że się uwolniłem od GRBL :) a tu zasadzka.

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 01 paź 2017, 16:47

Wiciu, żaden z zalinkowanych ukłaów się tu nie przyda.
Mikun, Niestety filtrowanie i zamiana PWM na napięcie wprowadzi spore opóźnienia. Więc nie tędy droga. Lepiej poszukać jakiegoś patcha do marlina co da Ci szybkie wyjście PWM. Tylko nie wiem czy na procku z Uniqe One będzie dostępne jakieś takie wyjście. Na arduino mega z rampsem pewnie by się znalazło.
-- MIŚ --

mcexperts
Kontaktowanie:

Postautor: mcexperts » 01 paź 2017, 17:48

A może jakiś mnożnik na jednym -dwoch ttl?

Wróć do „Elektronika”