Due3dom mini i FAN3

Szeroko pojęta elektronika z różnych dziedzin życia
Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Re: Due3dom mini i FAN3

Postautor: Miś » 30 maja 2018, 21:16

Pewnie masz zdefiniowane podwójnie jakieś wyjście (ten sam pin jest do dwóch funkcji przypisany).
Przeszukaj konfig i podaj jak masz zdefiniowane wszystkie wentylatory. Najlepiej wklej tu wszystkie linie configa które mają coś z "FAN" w definicji. tylko nie wklejaj całego konfiga please...
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 30 maja 2018, 22:04

Nie wrzucę całego configa mam litość heheheh ;)

#undef FAN_BOARD_PIN
#define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN2_PIN
#define BOARD_FAN_SPEED 255
#define BOARD_FAN_MIN_SPEED 0
#define FAN_THERMO_PIN -1
#define FAN_THERMO_MIN_PWM 128
#define FAN_THERMO_MAX_PWM 255
#define FAN_THERMO_MIN_TEMP 45
#define FAN_THERMO_MAX_TEMP 60
#define FAN_THERMO_THERMISTOR_PIN -1
#define FAN_THERMO_THERMISTOR_TYPE 14

#define PDM_FOR_COOLER 0

#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_PIN 12
#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_SPEED 255

W sekcji servos
#define FAN_KICKSTART_TIME 200
#define MAX_FAN_PWM 255

Wycinek z pins.h
#define ORIG_FAN_PIN 11 // print fan (FAN1)
#define ORIG_FAN2_PIN 12 // hotend1 cooler (FAN2)
#define ORIG_FAN_THERMO_PIN 9 // thermo fan (FAN3)
#define ORIG_FAN_BOARD_PIN 8 // 4-pin header FAN0 - only for 4-pin fans !!!

Nie wiedziałem do czego przyrównać zapach z wentylatora ale przypomniało mi się jak śmierdziało na pogotowiu za komuny jak byłem dzieckiem i to ten sam zapach - LIZOL :) hehe

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 30 maja 2018, 22:38

Znalazłem jeszcze coś takiego :

#define FEATURE_FAN_CONTROL 1
#define FEATURE_FAN2_CONTROL 0
#define FEATURE_CONTROLLER 11

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 30 maja 2018, 22:40

No OK. Według tej rozpiski to:
FAN1 (pin D11) to wentylator chłodzenia wydruku - załączany G-Codem M106/M107 lub z LCD/przycisku szybkiego dostępu
FAN2 (pin D12) to wentylator chłodzący extruder (definicja "#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_PIN 12") ORAZ jednocześnie wentylator dla elektroniki (definicja #define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN2_PIN). Czyli źle !
FAN3 (D9 - ORIG_FAN_THERMO_PIN) - nieprzypisany.

Więc to jak masz to podłączone (piszesz :)
U mnie: (wentylatory u mnie chodzą prawidłowo oprócz FAN3)
FAN1 wentylator hotendu
FAN2 wentylator chłodzenia wydruku
FAN3 Chłodzenie elektroniki (które u mnie nie działa)
Jest ni z gruchy ni z pietruchy, bo FAN1 musi być do wydruku, a FAN2 do hotendu.

A teraz:
1. Zmiana "#define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN2_PIN" na "#define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN_THERMO_PIN" lub na "#define FAN_BOARD_PIN 9"
2. Kompilacja i wgranie softu.
3. Sprawdzenie w Repetier Host w "Konfiguracja EEPROM" ile masz wpisane w polu "Extr.1 extruder cooler speed", i ewentualna zmiana na 255.
4. Prawidłowe podpięcie wentylatorów: do FAN1 turbinki wydruku, do FAN2 wentylator chłodzący radiator głowicy, do FAN3 wentylator chłodzący elektronikę.
5. Test:
- Przycisk szybkiego dostępu włącza/wyłącza turbinki,
- Poruszenie silnikami (np zrobienie home) załącza chłodzenie elektroniki które samo się wyłączy po 2 albo 3 minutach bez pracy silników,
- Włączenie grzania hotendu załącza wentylator na radiatorze. Wyłącza się sam po wyłączeniu grzania i spadku temperatury hotendu poniżej 50 stopni.

Edit:
Te 3 ostatnie definicje co znalazłeś zostaw w spokoju.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 30 maja 2018, 23:55

Miś pisze:
A teraz:
1. Zmiana "#define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN2_PIN" na "#define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN_THERMO_PIN" lub na "#define FAN_BOARD_PIN 9"
2. Kompilacja i wgranie softu.
3. Sprawdzenie w Repetier Host w "Konfiguracja EEPROM" ile masz wpisane w polu "Extr.1 extruder cooler speed", i ewentualna zmiana na 255.
4. Prawidłowe podpięcie wentylatorów: do FAN1 turbinki wydruku, do FAN2 wentylator chłodzący radiator głowicy, do FAN3 wentylator chłodzący elektronikę.
5. Test:
- Przycisk szybkiego dostępu włącza/wyłącza turbinki,
- Poruszenie silnikami (np zrobienie home) załącza chłodzenie elektroniki które samo się wyłączy po 2 albo 3 minutach bez pracy silników,
- Włączenie grzania hotendu załącza wentylator na radiatorze. Wyłącza się sam po wyłączeniu grzania i spadku temperatury hotendu poniżej 50 stopni.

Edit:
Te 3 ostatnie definicje co znalazłeś zostaw w spokoju.

1. Zrobione
Dla #define FAN_BOARD_PIN 9 żadnej reakcji na FAN3 dioda się nie świeci
Dla #define FAN_BOARD_PIN ORIG_FAN_THERMO_PIN dioda led świeci stałym światłem ale podpiąłem i turbinkę i zwykły wentylator i nie kręci a grzeje je.
2. Wgrane
3. Ustawiłem na 100 bo wył niemiłosiernie
4. Podpięte
5. Zrobiony test włączałem na lcd przycisk (u mnie środkowy) i turbinki chłodzące załączają się. Wentylator hotendu włącza się jak uruchamiam grzanie hotendu i wyłącza się jak temp. spadnie poniżej 50st. Turbinki do wydruku też działają płynnie z repertiera hosta.

Nie rozumiem dlaczego te wentylatory mi się grzeją a nawet nie chcą choć trochę zakręcić... zero oznak życia... nie piszczą nie drgają po prostu grzeją się.

edyta:

Czy ten thermo pin nie jest przeznaczony pod 4 pinowy wentylator jak od kompa? Może tam idzie jakiś szybki pwm co wentylator nie ogarnia?

Awatar użytkownika
mikun
Kontaktowanie:

Postautor: mikun » 31 maja 2018, 7:52

Nastąpił przełom :)

Wgrałem jeszcze raz configuration.h wpisałem co Miś podał czyli #define FAN_BOARD_PIN 9 i wentylatory się grzały a nie kręciły. Po podpięciu do zasilacza 12V laboratyjnego kręciły normalnie, to zrobiłem inny test podłączyłem turbinki wydruku pod FAN3 i eureka chodzą !!!

O prawie 2 w nocy mam wyłączone 80% mózgu i nie pomyślałem że obydwa wentylatory zwykły i turbinkę wpiąłem odwrotnie polaryzacją. Zamiast kręcić się w drugą stronę grzały się, mają jakąś elektronikę (układ czteronóżkowy)

Dziękuję wszystkim szczególnie Misiowi bo to niezawodny facet jest i zamiast spać wysila się i pomaga :)

W configuration.h ustawiłem sobie pin10 na ledy tyle że włączone to 1,68V na porcie a wyłączone 5,02V czy można gdzieś ustawić inwersję czy tak ma być? Chciałem podpiąć to co Miś mi proponował :

Obrazek

Chodzi mi o to czy na wyłączonym będą świecić a na załączonym gasnąć...

Awatar użytkownika
Miś
Kontaktowanie:

Postautor: Miś » 31 maja 2018, 10:20

Jakbyś mierzył wyjście do ledów pomiedzy masą a D10 a nie pomiędzy +5V a D10 to wyszło by Ci dobrze.
Wyjście działa prawidłowo, tylko miernik źle przykładasz.
-- MIŚ --

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 31 maja 2018, 10:32

Tak jak mówią "Najciemniej pod latarnią" fajnie ze problem się rozwiązał :OK:

Miałem swego czasu problem z uszkodzoną krańcówką wewnętrznie na osi X , jak robiła glowica jałowye szybkie przebiegi z punktu A do B to blaszka delikatnie wzbudzała krańcówkę i oś gubiła kroki zaczynając koleje wystawy delikatnie poza juz istniejącym drukowany detalem. Jakaś masakra, prościej by było napisanie czego nie sprawdzałem zanim doszedłem do rozwiązania :lol:
pozdrawiam Marcin ;)

Wróć do „Elektronika”