3dGence One - ślizga się filament?

Awatar użytkownika
Krzyś59
Kontaktowanie:

3dGence One - ślizga się filament?

Postautor: Krzyś59 » 03 sty 2021, 15:42

Mam problem z Gienkiem, niby wszystko drukuje się prawidłowo, na pierwszy rzut oka modele są ok, warstwy spojone, itd, ale .....
Jak drukuję element z płaską ostatnią warstwą, albo są większe poziome płaszczyzny w na modelu, to powierzchnia nie jest gładka. Oczywiście, że nigdy w pełni gładka nie będzie, taka technologia, ale ja mam tak, że ścieżki na takiej powierzchni wyglądają jakby nie wypełniały szerokości. Widać wyraźnie chropowatość, czuć pod palcem, i jak się przyglądnąć to widać ścieżki warstwy poniżej. Wygląda to jak taka prążkowana faktura.
Używam silcera SImplify, kombinowałem z parametrami szerokość ścieżki - przepływ, z temperaturą, szybkością druku ale bez efektu, faktura jest zawsze. W skrajnych wypadkach, jak wykręcę extruzję na 120% to początek kreślenia linii jest rozlanym, widać nadmiar, a potem z biegiem linii widać że jest tworzywa coraz mniej. Nie tak, żeby brakło, tylko ewidentnie jest mniej, jakby ekstruder nie nadążał z podawaniem.
Nie ma znaczenia czy jest to głowica z dyszą 0,4 czy z 0,6. Na 0,4 jest to słabo widoczne, właściwie można pominąć. Niestety zachciało mi się drukować na dyszy 0,6 i tu jest to bardzo widoczne, wręcz razi.
Czyściłem radełko, odtłuszczałem, łożysko oporowe kręci się swobodnie. Nie ma problemu z retrakcją, tylko ta faktura. Modele bez płaskich poziomych powierzchni są prawidłowe. Nie zależy od rodzaju filamentu, generalnie PLA i PETG ale różnych firm, efekt ciągle ten sam, te same filamenty na Prusie bezproblemowo drukują poziome powierzchnie. Jedynie wydruki z flexów wychodzą dobrze. Ale flex zupełnie inaczej się "lepi" do radełka. Dlatego nie wydaje mi się, żeby problemem były kroki ekstrudera itp, tylko jakiś problem mechaniczny.
A może ktoś wie jakie radełko pasuje do Gienka?
O co tu może chodzić?

Wróć do „Nie wiesz gdzie pytać? Zapytaj tutaj …”