CNCFrog drukowana frezarka CNC

Pytania techniczne dotyczące budowy, działania, itp.
Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

CNCFrog drukowana frezarka CNC

Postautor: g4ever » 26 gru 2019, 17:57

Od roku pracuję nad projektem frezarki CNC dla użytkownika domowego. Na początku chciałem zbudować frezarkę z projektu Nikodema Bartnika, ale pod wydrukowaniu kilka elementów stwierdziłem, że nie jego projekt nie do końca mi się podoba i nie spełnia moich oczekiwań.

Mając dostęp do silników Prusy, oparłem się na nich, do tego mają nakrętki trapezowe z POM co niweluje backlash i są samo smarowne. Sprawdziły się bardzo dobrze wiec zdecydowałem, że skok 8mm zostanie zastąpiony 4mm. Kompromis między prędkością i dokładnością.
Osobiście nie lubię rozwiązań typu RAMPS czy CNC shield, więc zacząłem szukać alternatyw i wybór padł na MKS DLC sterownik zgodny z GRBL i do tego miał wyświetlacz dotykowy 2,4" do sterowania frezarką bez podłączonego komputera.
Niestety DLC nie był idealny, a próby dogadania się z Makerbase co do uzyskania możliwości konfiguracji przycisków (MKS nie ma możliwości prostego dodania sterowania osią Z, bez kodu źródłowego) na wyświetlaczu spełzły na niczym, DLC odpadł.
Poszukiwania sterownika trwały i udało się znaleźć fajną płytkę w CHRL, zgodna z GRBL 1.1 i z panelem do sterowania offline.... ale.... trochę później.
W miedzy czasie zamówiłem specjalnie dla mnie przygotowane silniki ze śrubami trapezowymi o skoku 8 mm oraz profile V-slot cięte pod wymiar docelowy frezarki.
Oparłem się na profilach 2040 jako profilach głównych i dodatkowo doszedł profil usztywniający w osi X czego nie było w projekcie dremel CNC... a właśnie! Jako wrzeciono nie wykorzystałem Dremela a Proxxona IBS/E bo mimo słabszej mocy ma główny korpus wykonany z aluminium i dłuższa praca mu nie straszna. Dla dremela 3000 i 4000 jest też przygotowany uchwyt i jeszcze dla wrzeciona tzw suchego chińczyka do 0.5KW także.

Projekt frezarki poszedł tak daleko, a nie lubię prowizorek i druciarstwa, że wyklarowała się idea przygotowania gotowych zestawów do zbudowania własnej frezarki.

Założyłem sobie, że części do budowy nie będą przypadkowe ale konkretnie dostosowane do niej i tak:

- silniki nema 17 ze zintegrowaną śrubą trapezową fi 8 o skoku 4 mm na wszystkie osie by LDO
- wałki liniowe fi 12 wraz z łożyskami liniowymi LMU12UU 5 rzędów kulek, po dwa na wałek przekręcone względem siebie
- oś X przesunięta do tyłu w celu lepszego rozłożenia masy
- krańcówki na wszystkie osie
- elektronika sterująca wraz z wyświetlaczem LCD do pracy offline
- stół roboczy z MDF 8 mm frezowany, grawerowane logo wraz z ikonami ostrzegawczymi i kratką z otworami pod nakrętki pazurkowe do trzymania materiału obrabianego wraz
- naniesione dodatkowo naklejki z ikonami ostrzegawczymi
- moduł safe z grzybkiem bezpieczeństwa i gniazdkiem do podłączenia wrzeciona
- zasilacz modułowy MeanWell HRP-150

Intensywne prace, czas i pieniądze poświęcony na projekt doprowadziłem do tego, że zostaną przygotowane zestawy do samodzielnej budowy na wzór zestawu Prusy Mk3s. Gotowa jest już instrukcja w języku polskim i angielskim ze zdjęciami pokazującymi montaż krok po proku.

CNCFrog posiada też deklarację zgodności CE, podpartą opinią odpowiednich certyfikowanych jednostek.

Wracając do elektroniki okazało się, że chińscy producenci co chwila zmieniają wersje swoich płytek i z każdą partią coś się zmienia to co sobie założyłeś w projekcie już może nie pasować.... wiec po namowach kolegi została zaprojektowana własna elektronika pod GRBL, z zabezpieczeniami i wyjściami które potrzebuję do frezarki. Dodatkowo wyeliminowane zostały uproszczenia chińskiej płytki w postaci niemożliwości podłączenia PC gdy podłączony jest LCD. I tu jeszcze jedno bo własny LCD też jest w trakcie projektowania i montowania pierwszych prototypów. LCD będzie w dwóch wersjach albo 1,8 cala lub 2,8 cala lub dotykowy TFT, z BT i WIFI.

cncfrogset2019014.jpg
cncfrogset2019007.jpg
cncfrogset2019006.jpg
cncfrogset2019005.jpg

cncfrogset2019016.jpg
cncfrogset2019015.jpg
cncfrogset2019002.jpg
cncfrogset2019001.jpg
small_cncfrogset2019received_573560250089135.jpg
small_cncfrogset2019received_494455341278127.jpg
small_cncfrogset2019IMG_20191116_231039.jpg
small_cncfrogset2019IMG_20191116_230854.jpg
small_cncfrogset2019IMG_20191109_215541.jpg
small_cncfrogset2019IMG_20191109_215342.jpg

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
Kontaktowanie:

Re: CNCFrog drukowana frezarka CNC

Postautor: Krzysztof » 29 gru 2019, 12:10

Pytanie za 100 punktów: ile zestaw DIY ma kosztować orientacyjnie?

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 29 gru 2019, 13:24

Krzysztof pisze:Pytanie za 100 punktów: ile zestaw DIY ma kosztować orientacyjnie?

3199 brutto + wrzeciono jako opcja

Pliki części drukowanych będą udostępnione i BOM także, więc będzie możliwość zbudowania samemu na innej elektronice i silnikach. Być może przygotowuje też zestwy części mechanicznych bez drukowanych, wtedy będzie możliwość trochę oszczędzić, ale czas pokaże.

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 01 sty 2020, 22:59

Fajny projekt.

Chciałbym tylko zobaczyć ją w akcji, co potrafi.

Gdy drukarka 3D słabo drukuje, to możemy niewielkim kosztem wyeliminować jej wady.

W przypadku CNC poprawki mogą kosztować znacznie więcej.
Czasem może się okazać, że założenie konstrukcyjne na samym początku było błędne.

Mój kolega buduje pierwsze CNC. Konsultujemy się z wieloma osobami
co do założenia konstrukcyjnego. Wiele z osób ma odmienne założenia. Każdy uważa co innego.
Chodzi o jak najtańsze, ale dobre rozwiązanie. Tak, aby CNC spełniało nasze oczekiwania.

Co do Twojej konstrukcji, mam pytanie.

W tanich rozwiązaniach stosuje się NEMA17.
Gdy stosujemy napęd śrubowy, to czy nie lepiej zastosować śruby ze skokiem 1mm, a nie j.w. 4mm.
Przełożenie siły przy zastosowaniu skoku 1mm jest znacznie większe, a w CNC ma to duże znaczenie.
Urządzenia CNC nie pracują szybko, dlatego duży skok nic nie wnosi, a tylko osłabia siłę ruchu posuwistego.

Ja w drukarkach 3D stosuję tylko śruby ze skokiem 1mm i widzę dużą różnicę w poprawie jakości.
Ale w drukarkach 3D skok ma duży wpływ na widoczność falowania wywołanego biciem śruby.
Ale to tylko mała dygresja i nie dotyczy w tym przypadku CNC.

Pytanie skierowane jest w kierunku CNC.
Pozdrawiam Arek G. arkomania

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 01 sty 2020, 23:06

Czytając ostatni z postów.

"- wałki liniowe fi 12 wraz z łożyskami liniowymi LMU12UU 5 rzędów kulek, po dwa na wałek przekręcone względem siebie"

Mam różne łożyska LM, ale nigdy nie spotkałem 5 rzędów kulek. Czy takie są powszechnie dostępne?

Jakby co, to proszę o linka.

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 02 sty 2020, 7:17

Arkomania.pl pisze:Czytając ostatni z postów.

"- wałki liniowe fi 12 wraz z łożyskami liniowymi LMU12UU 5 rzędów kulek, po dwa na wałek przekręcone względem siebie"

Mam różne łożyska LM, ale nigdy nie spotkałem 5 rzędów kulek. Czy takie są powszechnie dostępne?

Tego typu konstrukcje działają na skoku 8 mm i radzą sobie bez problemu nawet z aluminium. Skok 4 mm jest kompromisem, bo będzie opcja założenia do niej głowicy laserowej, a wtedy prędkość na 4 mm jest dobrym kompromisem.
Próbowaliśmy zatrzymać frezarkę w trakcie pracy chwytając ja za elementy osi i nie udało się jej zatrzymać. Udało się to chwytając bezpośrednio za śrubę.

na pięciorzędowe łożyska trafiłem przypadkiem gdy dostałem dostawę łożysk od MTM.

Arkomania.pl
Kontaktowanie:

Postautor: Arkomania.pl » 02 sty 2020, 8:44

Przeczytałem, jeszcze z 2 razy Twój opis.

Wykonałeś dużą robotę. :Piwo:

Zawsze konstruktora cieszy, jeśli jego projekt znajdzie powszechne zastosowanie,
a nie pójdzie do kolejnej szuflady. Producenci sprzętu dążą do obniżenia ceny
dla klienta końcowego, z zachowaniem tych samych parametrów co w końcowym
wyjściowym prototypie.

Dzisiaj trudno jest stwierdzić, co jest dużą ceną (prawa kapitalizmu).
Zapewne nie da się zjechać poniżej jakiejś ceny.

Dla amatora Kowalskiego cena 3200zł (gdzie opcjonalnie jest wrzeciono) to chyba dużo.
Dla szkół, np. typu technikum, to zapewne niewiele (cena jednego firmowego komputera na i5 firmy Fujitsu).

Ale zapewne nie chcemy się ograniczyć do wybranych klientów.

Dlatego mam pierwszą propozycję obniżenia ceny przez zastosowanie tańszego
zasilacza, np.

Qoltec, zasilacz impulsowy IP20/110V-220V/200W/12V /16.6A kod prod. 50929.

Zapewne nie jest to wspomniany zasilacz Mean Well, ale nie widzę tu różnicy w pracy CNC.

Jakie jest pole robocze CNCFrog?

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 02 sty 2020, 9:21

Arkomania.pl pisze:Przeczytałem, jeszcze z 2 razy Twój opis.

Wykonałeś dużą robotę. :Piwo:

Zawsze konstruktora cieszy, jeśli jego projekt znajdzie powszechne zastosowanie,
a nie pójdzie do kolejnej szuflady. Producenci sprzętu dążą do obniżenia ceny
dla klienta końcowego, z zachowaniem tych samych parametrów co w końcowym
wyjściowym prototypie.

Dzisiaj trudno jest stwierdzić, co jest dużą ceną (prawa kapitalizmu).
Zapewne nie da się zjechać poniżej jakiejś ceny.

Dla amatora Kowalskiego cena 3200zł (gdzie opcjonalnie jest wrzeciono) to chyba dużo.
Dla szkół, np. typu technikum, to zapewne niewiele (cena jednego firmowego komputera na i5 firmy Fujitsu).

Ale zapewne nie chcemy się ograniczyć do wybranych klientów.

Dlatego mam pierwszą propozycję obniżenia ceny przez zastosowanie tańszego
zasilacza, np.

Qoltec, zasilacz impulsowy IP20/110V-220V/200W/12V /16.6A kod prod. 50929.

Zapewne nie jest to wspomniany zasilacz Mean Well, ale nie widzę tu różnicy w pracy CNC.

Jakie jest pole robocze CNCFrog?

Frezarka jest na 24V, Qoltec ma tylko jedne na 24V i tylko 100W, Mean Well ma 24V i 150 W
Pole robocze 26x39 i jest przelotowe w 3/4 szerokości przy standardowym montażu elektroniki, jest możliwość montażu z boku (dostatecznie długi kable przewidziałem ;) i wtedy w pełni przelotowy na całą szerokość.
Co do ceny to skomplikowana sprawa i kalkulacje.

Awatar użytkownika
marcino
Kontaktowanie:

Postautor: marcino » 14 sty 2020, 17:53

g4ever pisze:

2013/2014 miałem takie na wałek fi8 jeśli dobrze kojarzę to SKF jak pojawiła się China to tylko cztery :|

Jak Chiny zalewają podobnymi na profilach v2040 w niskich cenach to możne być trudno sprzedać w tej cenie, ale decydując się na dopracowanie projektu zrobiłeś risercz i wiesz co robisz.
pozdrawiam Marcin ;)

Awatar użytkownika
g4ever
Kontaktowanie:

Postautor: g4ever » 14 sty 2020, 19:00

marcino pisze:
g4ever pisze:

2013/2014 miałem takie na wałek fi8 jeśli dobrze kojarzę to SKF jak pojawiła się China to tylko cztery :|

Jak Chiny zalewają podobnymi na profilach v2040 w niskich cenach to możne być trudno sprzedać w tej cenie, ale decydując się na dopracowanie projektu zrobiłeś risercz i wiesz co robisz.

Chińczycy robią nawet klony MK3S a sprzedaż oryginału nie maleje.

Z projektów popularnych to MPCNC ale ograniczenia twórców w licencji są tak drastyczne, że Thomas Sanladerer porzucił ten projekt.
Projekt Nikodema buduje mnóstwo osób ale nie wszyscy mają drukarki lub mają zacięcie do budowania od podstaw.
Tu dostają wszystko co potrzeba w jednej paczce

Wróć do „Frezarki”