Drukarka dwugłowicowa – zapiski z budowy

 

SONY DSC

Od ponad roku miałem w planach zbudowanie kolejnej drukarki 3D
Potrzebne jest mi urządzenie o dobrej i dokładności druku, z dosyć dużym obszarem roboczym i możliwością druku z wielu materiałów, w tym druku dwiema głowicami równocześnie.

Patrząc na specyfikacje drukarek dostępnych na rynku trudno było mi znaleźć model, który spełniałby wszystkie moje wymogi jednocześnie. Dlatego uznałem, że mając pewną wiedzę i doświadczenie w „walce” z typowymi „reprapami” o jakość druku, lepiej będzie jeśli zbuduję sobie odpowiednie urządzenie samemu.
Już na etapie projektowania bardzo przydała się gruntowna wiedza techniczna i wsparcie kolegi Irka („Freitag”), z którym w trakcie niekończących się konsultacji typowaliśmy potencjalne warianty konstrukcyjne. Przyjąłem, że moja drukarka będzie miała układ ruchu „XY” wzorowany na rozwiązaniach Ultimaker, ale wzmocniony – podobnie jak w Zortrax M200.
Za ruch w osi „Z” odpowiadają trzy trapezowe śruby podporowe doposażone wygaszającymi niedokładności „nakrętkami pływającymi” tu wzorcem były elementy używane w drukarkach Prime 3D (od Monkeyfab).

Kolega Irek wykonał za mnie montaż wszystkich części metalowych (układ ruchu „Z”) a ja zająłem się projektowaniem wybranych części z ABS – które miały zbyt skomplikowany kształt dla fabrykacji z metalu lub nie mogły dużo ważyć.
I tak powstał (a właściwie jeszcze powstaje) pakiet komponentów składających się na układ ruchu „XY”, w których łożyskami są tuleje ślizgowe obsadzane w plastikowych elementach, jedno lub dwuczęściowo drukowanych z ABS.
Staram się drukować części w zamkniętej komorze, aby ograniczyć odkształcenia elementów spowodowane skurczem termicznym. Tak jak się można tego spodziewać, części metalowe w drukarce pasują idealnie od razu po złożeniu (przez Irka 🙂 ) natomiast części plastikowe z racji niedoskonałości druku na starym reprapie wymagają pieczołowitego spasowania w trakcie montażu, ewentualnie brania pod uwagę przy projektowaniu większych tolerancji wymiarowych.

SONY DSCSONY DSC

 

SONY DSCSONY DSC

 

SONY DSCSONY DSC

 

SONY DSCSONY DSC

 

 

SONY DSCSONY DSC

 

SONY DSC

 

Na dziś mam działający układ ruchu „XYZ”, kończę prace nad dwugłowicową karetką „XY”. Następnym etapem będzie uruchomienie pierwszego ekstrudera wraz z głowicą, stołu grzejnego i przeprowadzenie pierwszych testów.

Podstawowe dane techniczne:
-wałki prowadnicowe fi12 oraz fi8
-śruby trapezowe Tr10x2
-silniki krokowe dla układu ruchu – typ KH56JM2U109 (być może okażą się za słabe dla „XY” – zobaczymy)
-elektronika sterująca AZSMZ 1.2 (Smoothieware)
-przewidziano instalacje głowic UDS 4.5
-chłodzenie wydruku i odciąg wyziewów będą realizowane przez zewnętrzne wentylatory
-zasilanie całości z zasilacza przemysłowego 24V/20A BOWE SYSTEC

CDN 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *