Opis elektroniki GT2560

Na elektronikę wybrałem sobie płytkę scalającą RAMPS i Ardiuno Mega 2560, czyli GT2560 od Geeetech (link). Płytka kosztuje co prawda $40, co możemy z wysyłką, przeliczać na 160zł netto, ale moim zdaniem, jest ona warta swojej ceny. Płytkę cechują:

  1. małe rozmiary (109x78mm),
  2. płytka kompatybilna z ramps i ultimaker 1.5.7, ze zintegrowanym atmelem 2560,
  3. wyprowadzenie na 2 silniki osi Z,
  4. 3 złącza dla wentylatorów, 12V,
  5. bezpieczniki przed zasilanie płytki i podgrzewanego stołu,
  6. zasilanie gniazdem molex P4, znanym z zasilaczy komputerowych,
  7. możliwość zasilania w zakresie 12V – 24V,
  8. podpinanie LCD bez adaptera,
  9. bardzo estetyczne wykonanie i dobre komponenty, czego nie zawsze można się spodziewać po elektronice z kraju środka.

LCD podłącza się dokładnie tak samo jak w przypadku Ultimakera, czyli… wtyczki trzeba podłączyć odwrotnie, niż są zaciśnięte. Nie wiem dlaczego tak jest, ale do płytki UM 1.5.7 można podpiąć wyłącznie Ulticontroler, chyba, że w zwykłym RepRapDiscount LCD2004 obrócimy wtyczki. Taki urok.

Instalacja Marlina również jest bezproblemowa, ponieważ płytka w Arduino IDE jest rozpoznawana jako zwykła Mega 2560. Można też zainstalować oprogramowanie przez Curę, co jest rozwiązaniem przeze mnie preferowanym.

IMG_0063

Brak podłączenia termopary, która jest oryginalnie podpinana do UM owocuje wskazaniem temperatury 300’C, co jest o tyle wygodne, że można na takim ustawieniu przetestować wszystkie silniki, z ekstruderem włącznie.

Płytka posiada pin 5V, zatem można podłączyć wzmacniacz do termopary, czy to typu-K jak w UM1, czy też PT100B, jak w UM2. Ja jednak na początek zdecyduję się na termistor NTC 3950, ponieważ jest tani i nie wymaga dodatkowej pracy.

Jedyną wadą płytki jest zastosowanie mało popularnych, nie tylko u nas, złącz PH w rastrze 2,0 i XH w rastrze 2,54, przez co nadal nie mam złączek do endstopów (w TME są opakowania po 50 i 100, to dla mnie za dużo). Zapewne zastosuję zwykłe goldpiny lub przelutuję gniazda, na coś mniej egzotycznego.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *